| giorgyana99 a întrebat:

Heii TPU am o foarte mare problema.Sunt clasa a8a si trebuie sa aleg un profil la care sa ma duc.Momentan ma descurc si la mate nu excelent dar ma descurc.In schimb urasc fizica chimia si biologia... ororile mele.
Romana si istoria si limbile straine imi plac enorm deci as vrea foarte mult sa merg la un profil de filo insa toata lumea ma descurajeaza si imi spun ca pe viitor nu pot face mare lucru cu filologia si ar fi mult mai bine sa dau la mate-info.Cred ca m-as descurca si acolo dar am o tragere de imima caci mi-ar placea mult la filo.Ce sa fac? Incotro sa ma indrept? Ce pot face cu filo(si nu vreau raspunsuri gen poti face orice... vreau cat mai explicit dar totusi si altceva in afara de profeso translator sau avocad daca exista alte posibilitati.)? Va multumesc :*

Răspuns Câştigător
| fearlessss a răspuns:

Ai putea sta la mate info sa zicem primi 2 ani.In parcursul lor sa te hotarasti ce vrei sa devi (pe la sf cls a 10 a ) si daca nu ai nevoie de real sa te muti.Este riscant sa mergi pe uman sincer.Sti de ce? In general copii buni la romana si altele nu prea merg la acest profil si se duc si ei tot pe real(cel putin in orasul meu).La uman in orasul meu nu se face carte mai deloc.

8 răspunsuri:
| kkkk a răspuns:

Heii, te cred prin ce treci. Si eu la randul meu am trecut prin asa ceva. Acum sunt la mate-info, pot zice ca e bine, dar nu am inteles informatica si ma descurc greu la aceasta materie. Insa tu daca ai tragere de inima pentru filo du-te. E un profil foarte bun la fel ca si mate-info. Pana in clasa a 10-a o sa ma faci mate, fizica, bio, chimie si dupa aceeea nu mai faci...eu zic sa gandesti asa '' ma duc la profilul unde cred ca pot sa scot medie cu mult peste 5 ''. Dupa filo cum ai specificat poti iesit translator, profesor, avocat dar si Lingvist, traducator, asistent manager, filolog, filozof, scriitor, critic literar, cercetator/asistent cercetator, arheolog, avocat/procuror/judecator, jurnalist, ghid turistic etc... Daca mai doresti ceva, lasa-mi un mesaj. Multa, multa bafta!

| giorgyana99 explică (pentru kkkk):

Pai stii cum sta treba..eu de fapt ma descurc la toate materiile si am medii de 9 si 10 cam la tot dar ideea e ca toti imi spun ca mate-info e mult mai de viitor dar eu mi-as dori filo...adica nu stiu ce sa fac sad

| kkkk a răspuns (pentru giorgyana99):

Daca tu iti doresti asta, si ai un drum in fata, du-te! Nu asculta de ceilalti, dupa aceea o sa iti para rau. Parerea mea este ca amandoua sunt de viitor si sunt la fel de bune. Sunt total opuse : adica la real iti trebuie mate, fizica, mai faci si chimie, bio, si la real se pune muult pret pe romana, istorie, geografie si limbi. Dar din opusul lor fiecare te duce la un viitor cat mai bun in diferite domenii. Bafra!

| kkkk a răspuns (pentru kkkk):

Scuze, am vrut sa zic ca la filo se pune pret pe romana, istorie, etc

| mixxjim a răspuns:

De ce ti-ai dori filo? Ce anume de la filo te trage mai mult? Ca daca ai un raspuns la astea ai un raspuns si in ce priveste meseria, cariera ta in viitor.

| giorgyana99 explică (pentru mixxjim):

Hmm...pai imi place romana foarte mult si engleza..totusi nu as vrea o meserie de translator.Nu stiu ce as putea face cu romana in afara de profesoara si nu ma incanta meseria de profesor.

| kkkk a răspuns (pentru giorgyana99):

Funda? big grin :*

| mixxjim a răspuns (pentru mixxjim):

Daca erai deja la liceu poate era mai simplu, dar fiind de-abia clasa a 8-a e mai greu, te poti trezi peste 2 ani, de exemplu, ca vrei sa te faci medic, sau cine stie ce idee iti poate veni, si atunci o sa fie mai greu. Doar cu romana si engleza nu poti face mare lucru, iar ce poti face nu vrei, deci iar nu e bine happy De la filo ai mai putea merge si catre politie, drept sau comunicare si relatii publice, jurnalism si apoi o academie media, pentru televiziune. La mate-info se complica lucrurile pe parcurs, in special la info, chiar daca acum ai medii mari nu poti fi sigura ca si-n liceu o sa le obtii, de bac nu mai vorbesc. Deci decat sa termini liceul cu medii asa-si-asa si bac cu cine stie ce nota pe la mate, mergi atunci la filo (sau la stiinte sociale), obtii note mari, si mai vezi si pe parcurs. Succes!