| MădălinaDinu a întrebat:

Hey, am o intrebare. Daca iau profil folologie, apoi intru la facultatea de limbi straine si o termin, pot alege alta facultate sau nu? De exemplu daca iau filologie pot sa iau doar facultatea de limbi straine, dar dupa diploma as putea face alta facultate care nu are nici-o legatura cu aceasta?
Scuzati categoria.

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Orice fel de facultate o poti face fara sa conteze ce liceu ai terminat, admiterea se face ori pe baza de examen ( la o materie anume) sau pe baza de concurs de dosare (50% media anilor din liceu si 50% media de la bac), dar difera admiterea de fiecare universitate in parte, si mai ales cele de stat fata de cele private.
Conteaza sa iti placa tie facultatea si sa poti sa te descurci, poti sa dai pana la batranete la facultate, facultati care nu se aseamana ( cum e mate-info cu literele)deoarece e stric problema ta ce vrei sa faci mai departe, de aceea se numeste si facultate, ca este facultativa si se plateste, asta daca nu intri la fata taxa.

2 răspunsuri:
| Teardrop a răspuns:

Dacă vrei să "iei" profilul de filologie, ar trebui să lucrezi puţin la exprimare.
Şi da, poţi. "După diplomă", chiar şi "înainte de diplomă" poţi să faci ce facultate vrei.

| miuuuuxd a răspuns:

Poti sa faci orice facultate indiferent de ce ai facut in trecut.