| mihaitorres a întrebat:

Ieri am avut probele sportive pentru intrarea la liceu. Din pacate pentru mine si familia mea nu am reusit sa intru.Am fost picat chiar de la prima proba.Dezamagirea mea a fost uriasa mai ales ca eu dadesem singur probele inainte si am reusit sa iau numai 9-10. Iar acum nu am fost in stare sa iau nota 6 la viteza pentru a trece mai departe.Nu-mi venea sa cred cand a anuntat cei care nu au fost admisi inca de la prima proba.Erau o multime de concurenti (70 la suta ma cunosteau fiind colegi de clasa, prieteni sau colegii de echipa). M-am simtit ingrozitor. Azi ma voi duce la scoala.Sunt sigur ca toti o sa rada de mine( ma astept la orice). Iar de ieri tot sufar incontinu`. Dezamagirea cea mare a fost ca toti ma stiau ca fiind un fotbalist bun, insa cred ca si-au schimbat parerea(pana la urma nu conteaza parerea lor). Daca a trecut cineva prin asemenea situatie sa imi spuna cum a trecut peste aceasta problema? Orice sfat etse bine venit!

5 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @mihaitorres! Trebuie să înveți să și pierzi uneori. Îmi dau seama că sună cam aiurea dar ceea ce contează cu adevărat este să știi să pierzi. Fiecare avem zile foarte bune și zile mai puțin bune, iar părerea mea este să nu pui la suflet micile răutăți ale colegilor, ale prietenilor etc. Viața merge înainte iar noi este bine să învățăm din greșeli.
O zi cu zâmbet să ai!

| stefan97nic a răspuns:

Buna stiu cum te simti pentru ca si eu am picat la probele fizice pentru liceul militar.Numai ca eu am fost in alta situatie la mine toti profesorii au ras de mine, dar cum am cei mai buni colegi din lume mi-au sters supararea din minte.Deci nu te ingrijora macar ai incercat. Celor care zic ceva de tine spune-le-macar eu am incercat tu ce faceai daca te duceai.

| push2gl a răspuns:

Poate a fost doar lipsa de antrenament, si eu am patit asta cand sa ma angajez in cadrul armatei, am reusit sa scot timpul cu greu

| Joanne a răspuns:

Din fericire nu am trecut prin nicio experienta asemanatoare dar imaginatia mea bogata ma poate ajuta sa-mi inchipui prin ce treci.
Sincer, cred ca trebuie sa te gandesti mai intai ce te doare mai tare: faptul ca nu ai reusit si toti colegii vor rade de tine sau faptul ca nu ai reusit si esti dezamagit, lipsit de incredere.

In cazul in care te temi doar de reactia celorlalti, ar trebui sa stii ca oricine va rade de tine nu iti este prieten si nici nu vrea sa iti fie. Asa cum ai spus si tu, "pana la urma nu conteaza parerea lor". Cei apropiati tie vor fi putin tristi, dar este normal, pentru ca sunt sigura ca vroiau sa reusesti.

Daca esti dezamagit de tine... Pai... Da, este rau sa dai gres, dar ar fi fost si mai rau daca nu ai fi incercat.

| FreddieMercury a răspuns:

Asta e Usain Bolt, poate ai noroc in altceva. Alergatul nu este pentru tine.