| steaua12 a întrebat:

Imi faceti si mie o caracterizare pentru mihai viteazul si pasa hassan din balada Pasa Hassan va rog funda+Vot

4 răspunsuri:
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Citeste opera si incearca sa faci singura caracterizarile.
Eu in clasa a6a nu imi faceam temele de pe net, munceam si mi-a prins bine.
Cauta sa-ti faci tu temele, caracterizari si eseuri. la bac nu vei avea netul cu tine.
Succes!

| maria6 a răspuns:

Mihai e personajul principal, Hassan e secundar, desi numele sau da titlul baladei culte. Mihai e curajos, chibzuit, diplomat, pe cand Hassan e las.Trebuie sa ii caracterizezi in antiteza (in opozitie) pentru ca asa sunt realizati de catre Cosbuc.

| AllyAlly2a a răspuns:

Mihai Viteazu este comparat in antiteza cu Pasa Hassan, Mihai fiind curajos si cu spirit de sacrificiu iar Pasa las, fricos.

| UsersBoss a răspuns:

Uite aici iti selectezi ce te intereseaza si daca nu e bine imi zici ca iti gasesc alta. Sper ca te-am ajutat!winking