| anonim_4396 a întrebat:

In ce conditii trebuie incheiat contractul individual de munca pentru a primi ajutorul de somaj?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Somaj se primeste numai pentru articolele 65-67 din L 53/2003:
Art. 65. - (1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă, determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat ca urmare a dificultăţilor economice, a transformărilor tehnologice sau a reorganizării activităţii.

(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă, dintre cele prevăzute la alin. (1).

Art. 66. - Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului poate fi individuală sau colectivă.

Art. 67. - Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

1 răspuns:
Anna
| Anna a răspuns:

Ca sa beneficiezi de somaj, cauza concedierii trebuie sa constea in desfiintarea postului.Asta ar fi singura conditie.