| purpleicetwice a întrebat:

Intrebare pentru cei care lucreaza sau studiaza programare acum. Eu o sa termin facultatea de Computer Science and Programming in Anglia peste 2 ani. Pentru ca Brexit a dat multe chestii peste cap aici, credeti ca merita sa vin sa lucrez in programare inapoi in Romania? stiu ca sunt foarte bine platiti in Romania si taxele sunt mai mici in cariera asta. Nu stiu ce sa fac, alta limba in afara de engleza si romana nu stiu, dar nici in Anglia nu vreau sa raman.

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Problema se pune cum doresti sa traiesti. Si atunci vei afla si unde.

Daca vrei sa fie Romania si sa te uiti toata ziua la stiri in care toti se omoara, agitatie si claxoane, Romania e ok.

Daca vrei sa fii linistit, europa e mai buna.

Daca vrei sa fii relaxat total: canada sau Australia sau chiar si NZ.

USA mai greu intrii acolo. Poti sa o faci dar nu stiu daca ai vrea.

| blajxy a răspuns:

Daca esti bun ai sansa sa lucrezi in SUA, Canada nu te obliga nimeni sa ramai in Anglia sau Romania, la momentul actual programatorii sunt bine platiti cam oriunde dar trebuie sa ai si niste ani in spate de experienta pentru un salariu mult mai consistent