| wildlyon a întrebat:

La administratie publica pe ce se axeaza mai mult? conteaza ce profil ai avut in liceu? multumesc

1 răspuns:
| blk23 a răspuns:

Nu conteaza profilul din liceu,
"Cunoaşterea, înţelegerea şi utilizarea conceptelor şi teoriilor administrative, precum şi a principiilor şi metodelor fundamentale specifice mediului administrativ; - Explicarea şi interpretarea ideilor, proceselor, fenomenelor, stărilor şi tendinţelor specifice activităţii de la nivelul administraţiei publice, conducând la capacitatea absolvenţilor de soluţionare a problemelor specifice organizaţiei publice centrale şi locale; - Aplicarea conceptelor, teoriilor şi metodelor de investigare pentru formularea de proiecte, rapoarte de cercetare, bugete, previziuni şi alte demersuri profesionale; - Utilizarea conceptelor şi principiilor fundamentale de organizare şi funcţionare a structurilor administrative pentru inserţia profesională în instituţii publice şi/sau private; - Identificarea şi aplicarea dispoziţiilor legale cu privire la sistemul administrativ, inclusiv iniţierea şi formularea de propuneri de acte normative şi/sau administrative"