| Parkmin a întrebat:

La ce facultate ar trebui sa merg ca sa devin web designer? Si cum anume m-as putea pregati, ce sa invat ca sa ma pregatesc pentru facultate?

1 răspuns:
| Seby90 a răspuns:

La informatica, dar nu ai sa iesi web designer. Toti cei pe care ii stiu ca lucreaza in domeniu au practicat "autodidactica" au invatat de unii singuri acasa ori ca hobby ori pentru meserie.

Practic, nu trebuie sa iti pierzi 4 ani din viata cu o facultate care oricum nu o sa te invete mare lucru. Si chiar daca te invata ce trebuie, toate se schimba in timp, nu am mai fost interesat / verificat dar cred ca nu s-a stabilit inca un standard legat de html 5, si chrome si mozzila presupun ca inca fol diverse taguri...

Fa ce facultate crezi ca iti place, in cazul in care dai fail cu web designul sa ai un back up si invata web design pe cont propriu.

Si oricum chiar de ar fi o facultate, dupa daca te angajezi vei da cu nasul de alte probleme, basicul poti sa il inveti singur.