| anonim_4396 a întrebat:

La ce facultate as putea da dupa terminarea liceului? nu am nici o idee

Răspuns Câştigător
| CAsToReL a răspuns:

Inainte sa cauti o facultate, stai si intreaba-te: De ce vreau sa fac o/aceasta facultate. La ce imi trebuie? Da-ti seama ca in momentul asta faci facultatea din instict de turma

10 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Trebuie sa-ti alegi ceva care se cere pe piata muncii si este si bine platit.Numai asa vei avea si satisfactii.

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, uite eu iti dau un sfat daca vrei sa al iei in consideratie ok, alege la ce facultate doresti tu nu te lasa influientata de nimeni, da la ceea ce simti tu, asta e alegerea ta si nu poate nimeni decide in locul tau, nu te lasa influientata de ideile altuia ca mai departe sa regreti. Un exemplu iti pot da am dat la biologie si am predat 7 ani in invatamant iar acum la 34 ani fac o a 2 a facultate de management si stii de ce ca altii la inceput au luat o hotarare, in loc sa o iau eu.Bafta si urmeaza sfatul inimii tale, nu te lasa influientata de altii.

| devine a răspuns:

Pai. daca iti plac banii si chestiile legate de finante/economie/banci etc, dai la ASE (studii economice); daca iti plac calculatoarele/informatica in general/matematica, dai la politehnica sau informatica sau de ce nu matematica; daca iti place fizica dai la fizica (Desi nu recomand); daca te pasioneaza organismul uman si tratamente si crezi ca ai aptitudini dai la medicina; daca te pricepi la vreun instrument sau ceva dai la Conservator; daca iti place lumea filmului dai la ATF (academia teatru si film); daca iti place sportul dai la ANEFS (academia nationala de educatie fizica si sportiva); daca desenezi frumos si iti afce placere dai la arhitectura; daca iti place sa despici firu-n patru si gandesti f mult dai la filozofie; daca iti plac limbile straine dai la limbi straine; daca iti place politica dai la SNSPA (stiinte politice); ETC! sunt ATATEA variante happy zi-ne mai bine ce-ti place sa faci ca poate asa te ajutam mai mult happy

| mihalitza a răspuns:

Cel mai bine te poate ajuta un psiholog de la un cabinet specializat pe indrumarea profesionala a tinerilor(ar trebui sa aiba fiecare liceu-daca nu, stiu sigur ca Universitatea A.I.Cuza din Iasi are)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca important este sa te intrebi ce anume te pasioneaza? ce iti place tie mai mult si mai mult...chiar daca traim in secolul vitezei si al schimbarilor, o pregatire profesionala te formeaza intr-un anumit fel. iti poate deschide multe porti dar ti le inchide pe celalate. nu-ti fie frica sa recunosti lucrul care te face sa te simti bine. asta o sa faci toata viata. oricum, dc iti dai seama ca facultatea aleasa nu e ceea ce vrei, drumul tau nu se termina aici. poti schimba traiectoria. insa CU MULT MAI MULTA munca happy. insa nu te panica dc nu stii ce iti place sau nu stii ce vrei sa faci. majoritatea persoanelor habar n-au nici la 18 nici la 25 nici la 40 de ani ceea ce vor sa faca "for living". si daca nu stii unde vrei sa ajungi, ORICE PLAN ESTE BUN! a! si ce ar trebui sa faci este SA INVETIhappy si sa citesti cat poti de mult si lucruri care sa te pasioneze. cei mai mari oameni au ajuns acolo nu pentru ca au luat in calcul factorul financiar ci pentru ca au avut UN VIShappy bafta and go to work

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Facultate: mai intai faci o lista cu domeniile tale preferate, apoi tragi o linie verticala si in dreptul fiecarui domeniu cauti sa scrii informatii despre importanta lui in zilele noastre si previziunile de dezvoltare in viitor, in fine, nu uita sa incepi cu lista preferintelor personale si abia pe urma incepi sa elimini ce nu ti se pare ca ar ti-ar asigura venitul financiar! e important ca domeniul sa-ti placa, nu uita, poate fi o derivata a unui hobby al tau actual, analizeaza-te bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca una dintre cele mai serioase este facultatea de informatica din Iasi... uita-te si la blog-ul pentru studenti: fiistudent.wordpress.com si la asociatia studentilor de la informatica: www.asii.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici eu. ma gandeam la snspa sau medicina da...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi place fizica, sportul, matematica, anatomiabig grin.nu stiu ce facultate as putea alege.

| gege a răspuns:

Buna intrebare.si eu ma tot gandesc! cred ca merg pe matematica...bafta si tie!