| Craciun_Denisa_2001_npwn a întrebat:

La facultatea de matematica din Iasi se da admitere sau se intra pe baza de dosar?
Cati ani durează aceasta faculate daca vreau sa ma fac profesoara de matematica la gimnaziu?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru acest an universitar, concursul de admitere a fost organizat sub forma unui "concurs de dosare"( conteaza media generala a examenului de bacalaureat si nota obtinuta la proba de matematica sau la proba de informatica de bacalaureat). Nu se cunoaste, inca, daca pentru urmatorul an universitar concursul de admitere va avea aceisi forma de organizare!
Studiile de nivel licenta au o durata de 3 ani. Pentru cariera didactica va trebui sa alegi ca, in paralel cu studiile de licenta, sa faci modulul I psihopedagogic care-ti va permite sa predai specializarea numai in cadrul invatamantului gimnazial( pentru invatamantul de nivel liceal este nevoie de studii masterale si modulul II psihopedagogic!).