| bleakk a întrebat:

Legat de Academia de Politie. Daca urmez Fac. de Politie, specialziarea OSP si anume fac 3 ani,dupa care ma angajez,care ar fi rostul masteratului? Cu ce te ajuta acesta? Din cate am inteles eu,fara acesta poti ajunge doar la un grad anume,in schimb,avand si masterul, poti avansa si mai mult in grad? Ce spuneti?

6 răspunsuri:
| Nonameagain a răspuns:

Deja stii. De ce mai intrebi?

| bleakk explică (pentru Nonameagain):

Nu sunt sigur, am nevoie de o confirmare

| Nonameagain a răspuns (pentru bleakk):

Da, asa este. Cu cat mai multe etape urci, cu atit mai mari sanse ai sa avansezi. Acum si doctoratul se da usor.

| bleakk explică (pentru Nonameagain):

Eu daca termin cei 3 ani de OSP, dupa care fac un master (desigur) care sa aiba legatura cu ce am studiat la licenta, mai pot face si doctorat?

| alessia5158 a răspuns (pentru bleakk):

Dupa 2005 invatamantul superior romanesc a adoptat sistemul european, respectiv sistemul Bologna. Acesta cuprinde 3 cicluri:de licenta, de masterat, de doctorat.De asemeni, s-a adoptat si sistemul de credite transferabile ECTS ca o modalitate adecvata pentru a facilita mobilitatea nationala si internationala a studentilor(in scopul facilitarii accesului studentilor la alte oportunitati de studiu).

Asadar:
* studiile universitare de licenta corespund unui numar cuprins intre minimum 180 si maximum 240 de credite transferabile, conform Sistemului european de credite de studiu transferabile(ECTS). Studiile dureaza 3 ani sau 4 ani(in cazul invatamantului tehnic). Fiecare an de studiu corespunde unui numar de 60 credite ECTS.
* studiile de masterat corespund unui numar cuprins intre 90 si 120 credite ECTS. La invatamantul de zi durata studiilor de masterat este de 1-2 ani(60 credite/an de studiu). Cumulate cu cele din ciclul de licenta, poti obtine diploma de master daca ai cel putin 300 credite ECTS. Abia acum, dupa masterat, poti spune ca a finalizat, cu adevarat, o facultate! ---cele doua cicluri de studii cumulate inseamna, de fapt, facultatea cu durata de 4 sau 5 ani de dinainte de adoptarea sistemului Bologna.
*studiile universitare de doctorat totalizeaza un numar de 240 credite transferabile. Durata programului de studii doctorale este de regula de 3 ani(se poate prelungi cu 1-2 ani prin hotararea Senatului universitatii). Pentru absolventii invatamantului medical uman, medical veterinar si farmaceutic durata doctoratului este de 4 ani putandu-se prelungi pana la maxim 6 ani.
Creditele din planul de invatamant al programului de studii doctorale se pot obtine prin :
-parcurgerea si promovarea programului de pregatire universitara AVANSATA
-sustinerea de rapoarte de cercetare
-comunicarea si publicarea unor lucrari stiintifice
-realizarea de brevete
-participarea la manifestari stiintifice nationale sau internationale
-realizarea de performante artistice sau sportive

Deci, poti face aceste studii doctorale(daca doresti!) dar numai dupa ce parcurgi primele doua cicluri.

| Nonameagain a răspuns (pentru bleakk):

Da, desigur. Iarta-ma ca ieri am inchis repede. Vad ca ti-a si raspuns cineva.