| sweetgirl_3609 a întrebat:

M-am hotarit sa merg la liceul din oras, cu profil real, si astazi am inteles ca liceul este francofon, si respectiv limba de baza o vom invata franceza, iar engleza optional, la dorinta.Nu-mi vine sa cred ca va trebui sa invat franceza de la 0 pe cind colegii o vor cunoaste la nivelul care trebuie.Atit de buna eram la engleza, si la olimpida avusem rezultate...Parca nici nu mai am chef sa invat... Ce ma sfatuiti?sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti pot relata o intamplare reala din viata mea. M-am inscris la facultate, sectia litere pe specializarea latina-italiana, in ideea ca italiana e floare la ureche (aveam sa ma insel amarnic. O limba muzicala si asemanatoare cu romana, dar cu o gramatica extrem de complexa si "cumplita" asi spune). Intelegeam tot ce se vorbeste, dar de vorbit nu prea imi dadeam drumul, mai ales ca nu o cunosteam sub forma literara. In grupa mea de italiana eram de la zero absolut. In 2 ani am ajuns sa depasesc colege cu liceul in limba italiana facut. Deci cu minim 4 ani in spate. Cea mai mica nota a mea fost 8 la italiana si nu este o facultate particulara, pe bani. (Media mi-a permis sa intru la fara taxa si am si bursa de studiu. Iti dau aceste amanunte nu pentru a ma lauda, ci pentru a-ti explica cumva situatia). Depinde foarte mult de tine. Crezi ca iti place limba? Ii vei putea face fata! Daca iti repugna, va fi un chin. Daca esti suficient de motivata si iti place sa studiezi, vei reusi! Daca pretentiile profesorilor sunt exagerate (la engleza si franceza se cere foarte mult, exagerat uneori. Cel putin in facultatea unde am fost eu, colegele de la franceza si engleza erau deja scarbite, mai ales de atitudinea profesoarelor), va fi un cosmar pentru tine. Si cum omul sfinteste locul, daca profesorul (profesoara) de franceza e scarboas (scarboasa) ca si om, oricat ti-ar place sa inveti, vei simti o sila imensa din start. Bafta!

1 răspuns:
| fatha15 a răspuns:

Poi eu as zice sa nu mergi deoarece este f grea o limba noua si sincer trec si eu prin asta ca sunt in Italia si trebuie sa invat italliana si sunt inscrisa si la liceu e f greu asa ca eu te-as sfatui sa nu dar este decizia ta. t pup succes in alegerea deciziei!