| Alissa193 a întrebat:

Ma aflu intr-o dilema si nu stiu ce drum sa aleg.Deci in kurind termin 12 clase, dar fiindca invat la colegiu, ca sa am diploma trebuie sa mai invat un an.Tot ok, doar ca am posibilitatea sa plec la studii peste hotare si trebuie sa aleg, dupa a 12 sau dupa ultimul an de colegiu?
Imi doresc mult sa plec, parintii mi-au zis ca e decizia mea, dar chestia e ca o data plecata incepe viata de adult, voi fi singura intr-o lume noua.Eu sunt mai slabuta, firava, abia iesita din copilarie, si mie foarte greu sa aleg...sunt foarte nesigura si in acelasi timp entuziasmata de viata noua care ma asteapta.Am nevoie de un sfat.

5 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Se spune ca " popa nu spune predica de doua ori"! S-ar putea sa fie aceasta sansa vietii tale! E normal sa fii nesigura, dar se vede ca esti matura in gandire si eu cred ca vei avea destula ambitie sa treci peste greutati! Plecarea in strainatate nu mai este acum drum fara intoarcere! Poti oricand, in cateva ore, sa fii acasa! Bafta!

| alabala_4392 a răspuns:

Aplicatia pentru facultate se face de obicei cu un an inainte de a termina liceul; mai multe citesti pe site'urile facultatilor care te intereseaza.
Eu te sfatuiesc sa pleci, la asta ma gandesc si eu si am inceput chiar sa ma pregatesc. Poti duce o viata mult mai decenta altundeva decat aici si daca vrei, vei reusi. Multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am chiar varsta la care sa-ti dau un sfat pentru o astfel de decizie, insa cred ca ar trebui sa faci ce simti cu adevarat ca vrei : sa ramai in tara alaturi de familie, prieteni si sa urmezi o cariera poate nu la fel de bine platita ca in alta parte sau sa-ti muti viata intr-un loc unde stii ca devii cineva mai tarziu dar te desparti de cei dragi? Desigur ca pe langa aceste aspecte mai sunt si altele, le-am mentionat pe cele care le consider mai importante. Daca spui ca esti mai slabuta poate ca nu ar trebui sa te grabesti sa iei aceasta decizie ( care poate fi una din cele mai importante pe care ai sa le iei vreodata ), sa mai astepti o vreme si sa te gandesti cum te-ai simti acolo in comparatie cu aici si daca nu poti sa te desparti de lumea de aici poate ca n-ar trebui s-o faci. Sper ca te-am ajutat...

| zinsi a răspuns:

Sincer.eu chiar as vrea sa invat peste hotare... felicitari si cred ca ar trebui sa-ti iei inima in dinti si sa pleci.pentru ca asta e o sansa la o mie...

si big grin
daca vrei da-mi add pe alex_sa64 poate imi zici si mie ce trebuie sa faci ca sa inveti in strainatate

| cocojambo_8535 a răspuns:

Ia o monedă, pentru fiecare parte alege o variantă, arunc-o de 13 ori și vezi ce-ți rezervă șansa