| Nairda777 a întrebat:

Mai am 1 an de liceu dupa trebuie sa ma hotarasc in privinta unei facultati pe care sa o termin. Nu ma pot decide, as vrea mult sa devin politist dar as vrea sa muncesc mai mult in strainatate decat aici (salarii prea mici, etc.)
Una cu alta nu se "pupa" deloc. Sa spunem ca intru la academie (academia de politie), dupa ce o termin sunt obligat sa raman 5 ani pentru a practica meseria (daca sunt prost informat, spuneti-mi).
Eu vreau mai mult sa muncesc in strainatate, cunosc o limba de circulatie internationala, nu as avea multe probleme in a ma intelege cu strainii.
Dati-mi niste sugestii cu ce pot face...

3 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Daca iti gasesti un loc de munca in tara eu unul consider ca poti sa ramai aici, succes.

| AxX3L a răspuns:

Hmmm... din cate stiu, nu sunt prea sigur, daca mergi in strainatate pentru fara a avea toate studiile finalizate, ar trebui sa repeti ultimul an studiat ( aceast lucru depinde de tara, nu se aplica in orice stat). Acum un an si eu m-am confruntat cu aceeasi dilema si am ajuns la concluzia ca cel mai bine este sa iti urmezi inima, deoarece mai departe daca nu faci ceea ce iti doresti nu o sa iti placa munca pe care o ai, iar pentru a relua de la inceput specializarile la o varsta mai inaintata o sa iti fie greu. Eu spun sa te gandesti logic ce avantaje si dezavantaje prezinta fiecare dintre cele 2 variante pe care le ai, insa sa nu uiti niciodata ca inima ( ceea ce iti doresti sa faci ) reprezinta cel mai important factor. Mult noroc big grin

| Nairda777 explică (pentru AxX3L):

Nici eu nu m-am decis...chiar e o alegere grea pentru mine.Marele avantaj al strainatatii e traiul de viata mai bun iar dezavantajul e ca stau printre straini,nu cu familia mea, pe de alta parte, e cu totul invers, salarii mici, taxe mari