| anonim_4396 a întrebat:

Merita sa faci Medicina Veterinara? Este grea facultatea? Ce oportunitati de angajare sunt dupa terminare?

3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Merita dacă iti plac animalele: atenție nu doar câinii și pisicile.
Grea nu e, dacă iti place. Dacă o faci de nevoie e grea tare.
Oportunitati: medic veterinar, iti faci tu cabinet sau te angajezi ca veterinar la cabinetul cuiva.

| RxTx a răspuns:

Nu cred ca e grea pentru ca am amici cunostinte care toti ce au intrat au si iesit pe partea celalata nici unul nu a abandonat pe traseu.

Dupa îți faci un cabinet perticular si printre animale
Mai primesri si câte un porc împușcat care are bani de dat si nu are chef de declarații.

Mai repari cate o veveriță calcata pe trecerea de pietoni si soferul iti da ceva ca ai rezolvat-o

Mai isi orinde cate un urs laba pe la cate un utilaj de pe la cate o balastiera statie de betoane fabrica de pâine si nu are chef de alte steesuri suplomentare
Ii repari laba il bagi in ghips il cosi.

Poate ca mai vrea cate un bursuc sa ii scoti câte un neg câte o buba pe care nu brea sa i-o repare altul
Cate un cancer
Sau sa ii faci perfuzie cu argint coloidal ionic ca sa il scapi de cancer.
Sunt multi bursuci care vor tratamente sau oprrații pe care nu vor doctorii sa le faca.
De exemplu daca la un urs se infunda fierea cu colesterol sau colecistul si ursul s-a uitat pe internet si a vazut ca in Rusia se topeste colesterolul din colecist cu ultrasunete 40KHz
Cavitatie radiofrecvență
Sau in cel mai rau caz se dau doua gaurele mici exact cât oasta de la un pix
Si se introduce pe acolo prin una Cola pentru ca are acid fosforic si prin celalta se scoate acidul introdus timp de 24 ore
Iar nici un alt medic dinasta pentru oameni din România nu dorea să ii faca aceasta oprrație.
Ci toti ii spuneau ursului
Hai sa iri scoatem colecistul cu totul
Pe când in rusia se baga un furtunas cu acid gen cola si se spala piatra de colesterol si se absoarbe prin celalta țevuță.

Sau mai e alt urs taiat de sabie iar braconierului i-se face mila de el si zice hai ca l-am taiat cam rau sa il duc la veterinar să îl coasă.

Pe asta fac unii veterinari banii mulți.

Mai coase un cap spart
Mai pune la loc degetele altui urs ce coirdea ein vagoanele din tren o mâna ee floarea soarelui si ca fraierul si-a băgat degetele intee tampoanele de la tren in timp ce narfarul facea manevre
Iși ia ursul degetele de jos le pune cu gheață din frigider si fuge la veterinar
Iar veterinarul ii da gauri ii baga tije din ițel si ii oune defetele la loc si mai merg mult si bine chiar încă 40 de ani dupa accident.

Mai merge câte o lipitoare minoră fără carnet o loveste in TIR care trebuia sa acorde prioritate si o zboara pe pitipoanca prin parbriz
Soferul tirului este beat manga
Si avea cedeaza trecerea dar cioara abia isi luase buletinul
Si ii vad niste taximeteisi ia cioara din salnt ia bani de la soferul de tir mirt de beat si acum unde sa te duci cu cioara ca la spital nu merge dar la veterinar da

| Deliaaa92 a răspuns:

Buna. Sincer sa îți spun nu merita deloc dacă n-ai bani sa-ți deschizi ceva al tău la un moment dat sau dacă nu ai pile sa prinzi ceva la stat. Este un domeniu prost plătit raportat la anii de facultate și foarte limitat ca job-uri. Dacă prinzi ceva pe la vreun cabinet mari șanse sa primești in acte salariul minim pe economie (sau oricum un salariu mai mic decât ce iei in mana) iar diferenta sa o iei la negru. In ceea ce privește fermele, salariile sunt mai bune și oficiale in acte dar te lovești de muncitorii de acolo care in general au cu una-doua clase mai mult decât trenul și apucături pe măsura (clar nu este un mediu pentru femei, ca bărbat te mai descurci). La stat cum spuneam, îți trebuie pile sa prinzi ceva sau bafta sa se scoată posturi, sa se mai pensioneze vreun junior de 70 de ani?
Ai varianta in vânzări ca reprezentant medical dar aici cam pui medicina in cui mai ales dacă îți place partea de clinica.
Uite eu profesez veterinara de 6 ani și am făcut facultatea asta pentru ca logic, eram pasionata de animale. Crede-ma ca in timp dispare orice pasiune dacă alte necesitați nu îți sunt satisfăcute. In România nici măcar nu exista specializări pe parte de veterinara, vrei sa fi oftalmolog / dermatolog / cardiolog / neurochirurg etc Mno pai in cazul asta iei drumul străinătății ca aici mai dureaza pana se va implementa oficial.
Regret din tot sufletul ca nu i-am ascultat pe ai mei sa fac medicina umană. Motivam pe atunci ca nu imi plac oamenii. Așa ca un sfat călduros, dacă tot vrei sa înveți 6 ani mergi la umană. Altfel mai bine optezi pentru ceva mai scurt, ideal din sfera IT sau faci niște cursuri sa înveți o meserie.