| BENELUX1123 a întrebat:

Merita sa fii traducator si cat se castiga?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Se câștigă foarte bine dar îți trebuie și multă școală. Dacă ai noroc să te angajezi poți să iei și 2 3 mii de euro în românia. Sau ca independent se plătește de la 5 cenți până la 11 pe cuvânt tradus. Eu fac un master în acest domeniu și îți spun din experiență că nu e o meserie ușoară, e mult de lucru și trebuie să îți placă pentru a rezista stresului.

3 răspunsuri:
| Anna0111 a răspuns:

După părerea mea câștigi dacă ești vorbitor de chineza/japoneza/coreeana/portugheza/daneza. limbi care nu sunt asa vorbite. Prea mulți stiu engleza sau spaniola și nu câștigi asa mult cu limbile astea.

| Anonim99876 a răspuns:

Chiar merita sa fii traducator, mai ales daca prinzi un post bun, poti merge in calatorii GRATIS, pe langa un salariu de peste 2000 euro. O sa fie cam greut deoarece limbile cautate sunt grele, recomand germana/franceza/japoneza, dar si engleza e bine venita!

| Roxanamihaela25 a răspuns:

Da,eu zic ca se merita..ca și traducător câștigi foarte bine..nu oricine poate face asta