| Maduu200 a întrebat:

Mie mi s-a facut contract pe perioada nedeterminata dar sunt tinuta in proba timp de 90 de zile. Daca maine vreau sa imi dau demisia dupa 5 zile de munca imi poate desface contractul?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In perioada de proba poti sa-ti dai demisia oricand, nu trebuie s-o motivezi si nici nu esti obligat la respectarea perioadei de preaviz.
Conform Codului muncii, citez:
"(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia."

| mgtow a răspuns:

In caz ca nu primesti banii primiti pe alea 5 zile de munca, faci reclamatie la ITM si nu uita ca vei avea parte de multe firme de prost gust pentru ca in RO prostia domina omenirea.

| darrio2007 a răspuns:

Esti sigura ca esti pe perioada nedeterminata? Nu prea cred.Esti pe perioada determinata 3 luni.Normal ca iti desface contractul.Numai sa nu te oblige sa stai 15 zile in preaviz.

| TheAce a răspuns:

Sigur. Doar ca vei pierde sansa vis a vis de orice pretentie financiara. Poti insa sa pleci oricand.

| lucifer12345678 a răspuns:

In perioada celor 90 zile oricare dintre parti poate renunta fara explicatii