| anonim_4396 a întrebat:

O cunostinta de-a mea m-a intrebat daca dupa terminarea liceului poate intra in somaj. ( acel ajutor de 250 lei/luna ) In momentul acesta este la un profil de alimentatie publica, dar nu face decat 11 clase ( atatea clase se face la acest profil mai multe detalii nu-mi cereti ca nu stie pe ce lume traieste )
Deci trebuiesc neaparat cele 12 clase terminate ca sa poata intra in somaj, sau nu?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.anofm.ro/node/3313
http://stirileprotv.ro/......e-lei.html
Citeste cu atentie primul link.
Primeste ajutor somaj, doar daca dovedeste ca a terminat o forma de invatamant si nu si-a gasit de munca.
O zi buna:)

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In principiu, orice absolvent al unei forme de invatamant, organizat potrivit legii, detinator al unui certificat de absolvire(obligatoriu!), are dreptul sa primeasca o indemnizatie de somaj daca, in termen de 60 de zile de la data absolvirii acelei scoli, se va inscrie la AJOFM ca fiind "persoana aflata in cautarea unui loc de munca"

| Oana92 a răspuns:

Nu cred ca sunt necesare 12 clase, dar nu garantez. Cel mai sigur e sa mearga la fortele de munca sa intrebe. DAR sa aiba mare grija, actele se depun in maxim 6 luni de la terminarea scolii, altfel nu primeste somaj.

| SasNetRomania a răspuns:

Trebuie sa termine tot liceeul indiferent daca e cu 11 clase sau 12-13. Cam atat, mai multe pe siteul fortei de munca (google is your friend)