| anonim_4396 a întrebat:

O diplomă de medicină obținută în România este recunoscută și în America?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Automat, nu este recunoscuta! Pentru a putea lucra ca medic in SUA, cu drept de practica nesupravegheata, trebuie sa promovezi la scoruri mari USMLE (United States Medical Licensing Examination). USMLE este un examen de competente profesionale, esalonat pe mai multe etape(Step 1; Step 2 CK; Step 2 CS; Step 3 CSA)--- obtinerea unui scor cat mai mare la toate cele 4 etape creste sansa aplicantului. Vezi etapele in link-ul:http://www.viata-medicala.ro/*articleID_6146-dArt.html

| anonim_4396 explică (pentru alessia5158):

Alesia, dar pentru o diplomă de asistent medical? Care este procesul să fie recunoscută în SUA?

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu exact, dar de examene nu sunt scutiti! Am auzit(in Canada) de NCLEX (http://en.wikipedia.org/wiki/National_Council_Licensure_Examination)dar si despre niste universitati care, pentru cateva zeci de mii de dolari,"recalifica" medicii straini in asistenti.

| anonim_4396 explică (pentru alessia5158):

Zeci de mi de dolaari? :O :O :O

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alessia5158 Am citit bine? Zeci de mi de dolari?

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce te miri?!----n-am spus "sute de mii", ci "zeci de mii".
Referitor la intrebarea ta, cauta informatii in link:http://www.nursezone.com/international/default.aspx

| anonim_4396 explică (pentru alessia5158):

Cum să nu mă mir? Păi ce salarii au asistenții medicali în SUA dacă își permit să plătească zeci de mi de dolari pe astfel de cursuri?

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am pe nimeni cunoscut, pentru a ma informa! Ca idee, amica mea a lucrat ca medic dentist in California---avea, acum vreo 6 -7 ani, un catig anual de 96 de mii $. Presupunand ca un asistent ar castiga jumatate din cat castiga un medic, atunci venitul acestuia ar fi de 48 de mii/an.Este doar o presupunere!---oricum, nu cred ca un asistent medical castiga mai putin de 2500-3000 $/luna.

| Otto2014 a răspuns:

Nu.