| Cineva! a întrebat:

Pe ce materii se bazeaza facultatea de drept? Care e cea mai importanta si cam in ce proportie le studiez?

Răspuns Câştigător
| ikram a răspuns:

@jenny Nu are treaba cu limba romana, si nu trebuie sa faci profil filologie, cei acre termina mate/info inteleg mult mai bine de ex.
Nu studiezi materii care le faci in liceu.

Toate disciplinile sunt importante, cele care trebuie stiute de toti absolventii indiferent de ce speiliyare vor face (si din care se da si la examenul de licenta) sunt: Drept civil (care se studiaza in 3 ani), Drept penal (2 ani), Drept procesual penal (1 an), Drept procesual civil (1 an), plus multe alte materii de an sau se semestru(ca de ex. Dreptul familiei, dreptul muncii, dreptul comercial, si multe altele).
De abia cand o sa intri si sa studiezi efectiv materia iti vei da seama despre ce este vorba, sper ca te-am ajutat prin ce ti-am spus.

7 răspunsuri:
| Petronela a răspuns:

Pai materia de baza este Romana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Materia de baza este istoria, o materie de tot rahatul si mai presus de toate INUTILA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai vorbiti prostii, daca nu stiti.( totusi thumbs up ikram) materia de baza la drept este teoria generala a dreptului. nu are treaba profilul de liceu. Istoria este implicata in materii, evident ca trebuie sa stii din ce an este constitutia sau cand a fost ea adoptata, este adevarat, dar folosita per intreg doar pentru cateva materii de genul drept roman sau istoria statului si dreptului roman. La aceasta facultate in principiu e necesara memorarea. O sa ai de invatat sute de pagini pentru fiecare examen in parte, ele pot varia de la 200 la 500 de paginiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asculta aici anonimule, istoria este o materie superba, tu nu ai stii sa faci focul daca nu aveam stramosi, si daca nu se studia... Tu nu ai stii ce greseli sa nu faci daca nu ar fi studiata istoria.

| ..::JB_love::.. a răspuns:

Eu stieam ca se bazeaza pe romana.De aceea la liceu trebuie sa urmezi un profil de filologie.

| biuta a răspuns:

Nu te supi dar daca chiar vrei sa afli un raspuns la intrebarea ta nu cred ca ar trebui sa postezi pe site in care posteaza fani miley, demi si selena