| adela2012 a întrebat:

Pe scurt. Se merita sa faci Facultatea de comunicare si relatii publice? Am inteles ca daca esti bun iti gasesti de munca, dar asa in general cam cum sta treaba cu absolventii acestei facultati?

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Treaba sta exact asa cum ai spus: daca esti bun iti gasesti de munca.

Este un principiu universal valabil care se aplica in toate domeniile, in toata lumea.

Daca ne referim in particular la domeniul comunicarii si relatiilor publice, lucrurile stau cam asa: Este relativ simplu sa-si gasesti un job entry-level prost platit, dar foarte dificil sa ajungi intr-o pozitie foarte inalta si bine platita. Din simplul motiv ca in Romania piata este mica, iar aceste pozitii se numara pe degete.

Dar daca esti pasionata de domeniu si nu te sperie munca pe gratis (la inceput lucrezi ca intern), programul haotic (crizele nu apar doar intre 9-17) si faptul ca foarte putini oameni din tara sunt dispusi si capabili sa te invete ceva, atunci poti sa incerci.

| cristimihailov a răspuns:

Se merita sa faci o facultate in domeniul care iti place. Nu de alta, dar in general cu meseria aia ramai cam toata viata.

In mod special de la comunicare si relatii publice... poate e bine sa incerci ceva diferit.

Deoarece, dupa facultate vei ajunge la un moment dat sa te angajezi. Dar daca tot faci ceva, macar cauta sa nu fie secretariat, sales, operator date si alte rahaturi... ca e pacat de viata.

Si in plus... daca pornesti de jos... ramai in general jos. E adevarat ca exista si cateva exceptii si multa literatura motivationala gen: meseria bratara de aur, daca vrei poti si alte rahaturi. Dar nu am vazit prea des ca o secretara sa devina pe merit patroana. Asa cum nu am vazut nici un operator de date sa devina CEO prea des.

La urma urmei o sa vrei sa faci ceva in viata...