| drakudark a întrebat:

Pentru a putea participa la concurs pentru încadrare din sursă externă pe post de ofițer la pompieri, este nevoie să ai funcție militară?

Răspuns Câştigător
| readytofly a răspuns:

În România, pentru a participa la concursul pentru încadrarea din sursă externă pe post de ofițer la pompieri, nu este nevoie să ai o funcție militară anterioară sau să fii în prezent în armată.

Conform cerințelor stabilite de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) al României, pentru a putea participa la concursul pentru ocuparea unui post de ofițer la pompieri, trebuie să îndeplinești anumite condiții generale și să ai anumite calificări, printre care:

Să fii cetățean român și să îndeplinești condițiile prevăzute de lege pentru ocuparea unei funcții publice.
Să ai capacitate deplină de exercițiu.
Să fii apt din punct de vedere medical și psihologic pentru a exercita funcția de ofițer la pompieri.
Să ai vârsta minimă de 18 ani și să nu fi împlinit vârsta maximă de pensionare.
Să ai absolvit o instituție de învățământ superior cu diplomă de licență sau echivalentă, în domeniile specificate în anunțul de concurs.
Să îndeplinești alte condiții specifice stabilite în anunțul de concurs, cum ar fi experiență în domeniu, cunoștințe de limbi străine etc.
Este important să consulți anunțurile de concurs publicate de IGSU pentru a obține informații precise și actualizate cu privire la cerințele și condițiile pentru participarea la concursurile pentru ocuparea posturilor de ofițer la pompieri.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

~pentru încadrare din sursă externă ~

inseamnă că NU ești militar