| AAALEXAAANDRUUU a întrebat:

Pentru a te face frizer ai nevoie de diploma de bacalaureat?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma indoiesc ca vei gasit pe cineva care sa te angajeze fara diploma de bac

| AAALEXAAANDRUUU explică (pentru suntserios):

N-am spus ca este vorba de mine. Am inteles ca pentru a te face frizer ai nevoie de cursuri dar n-ai nevoie de bac. De aceea intreb sa vad daca este adevarat sau nu.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Depinde de angajator. Șanse sunt. Însă, un curs de calificare în domeniu, tot vei avea nevoie. Cei cu experiență în domeniu, au beneficiat întotdeauna de o șansă în plus. S-ar putea ca și diploma de bac. să reprezinte un atu, în cazul unei departajări. Succes și... inspirație!

| AAALEXAAANDRUUU explică (pentru floresdemayo):

N-am specificat, greseala mea. Cursurile de frizerie facute bineinteles, dar fara bac.

| floresdemayo a răspuns (pentru AAALEXAAANDRUUU):

Depinde de angajator, repet. Tu poți depune CV-ul, la care vei atașa certificatul de absolvire al cursului de frizer/coafor, o scrisoare de intenție etc. Dacă sunt mai mulți candidați și angajatorul are de unde alege, e normal să opteze pentru cei mai buni. Aștepți, pentru a vedea dacă ai fost selectat la interviul de angajare. Te vor contacta telefonic. Dacă ești talentat, ai șanse. Fiindcă vei da probă de lucru. Diploma are și ea o însemnătate, dar nu atât de mare ca experiența, ca talentul în domeniu etc. Gândește-te, în presa scrisă sunt și ziariști, care nu au facultatea în domeniu, însă sunt talentați, pasionați. Tu îndreaptă-te spre o meserie, pe care o poți face cu pasiune și drag, care te va ajuta să realizezi ceva frumos.

| T0T a răspuns:

In majoritatea cazurilor eu stiu ca nu ai nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Nu, nu ai nevoie de diploma de bacaleureat ci doar de diploma dupa terminarea cursurilor pentru a deveni frizer bafta.
O zi buna.