| Alcyon a întrebat:

Pentru tinerii fara experienta, ce isi cauta un loc de munca in jungla din Romania. Aveti grija, ca firmele fantoma s-au inmultit ca ciupercile si riscati sa fiti pacaliti. Uitati ce trebuie sa aveti in vedere, ca sa nu picati in capcane:

1. Verificati intotdeauna firma, inainte de a va duce la interviu. Exista un site foarte util (undelucram.ro) unde veti gasi pareri ale angajatilor despre diverse companii.
2. Sa nu cumva sa le dati bani, celor ce va promit un loc de munca si nu va ofera toate informatiile despre ei (nume, adresa etc).
3. Aveti mare grija cu firmele care tot posteaza anunturi de angajare. Site-urile de recrutare sunt pline de astfel de companii. Daca angajatii vin si pleaca, inseamna ca ceva e in neregula (salariile sunt mici, nu se face carte de munca, angajatorul se poarta urat cu subalternii, mediul de lucru nu e foarte placut etc.)
4. Feriti-va de compania Zepter. E o firma fantoma, ce se prezinta sub diverse denumiri: Standard Medical, Pro Solutions. Are sediul in apropiere de Unirea. Nu face carte de munca si nu-si plateste angajatii.
5. Nu va angajati la cei ce nu va ofera salariu fix si va promit comisioane din vanzari.
6. De asemenea, feriti-va de cei ce va ofera salarii ciudat de mari (de la 2000 de lei in sus) si n-au prea mari pretentii. De cele mai multe ori e vorba de ceva necurat: videochat, salon de masaj erotic, prostitutie etc.

E bine sa aveti in vedere lucrurile de mai sus si sa fiti cu ochii in patru, cand va angajati undeva.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si tu esti bunul samaritean sau te ai ars de prea multe ori...

ce scrii tu acolo sunt lucruri de bun simt, dar la foamea de locuri de munca din RO nu se mai uita nimeni la nimic, toti cred ca l au prin pe Dzeu de un picior cand isi gasesc de munca si pe urma dau vina pe sistem ca ei nu sunt in stare sa citeasca un contract... si isi merita soarta

| Alcyon explică (pentru suntserios):

Chiar nu e-n regula ce se intampla in tara asta. In alte tari, patronii firmelor astea fantoma, ar ajunge rapid la puscarie. La noi, prospera si-si fac vile. Un tanar fara experienta, s-ar putea sa nu-si dea seama de niste lucruri si sa se lase prostit. Oamenii ar trebui sa ia atitudine, nu sa gandeasca: daca eu m-am ars, sa moara si capra vecinului.

| diaac a răspuns:

Bine zici happy