| TeckTonik997 a întrebat:

Peste cateva zile am bac-ul si inca nu m-am decis ce facultate sa aleg. Am terminat la stiinte ale naturii si ma consider un elev bun (ma astept la o medie de bac de peste 8, 5). Anul viitor voi incerca sa intru in academie de politie dar totusi trebuie sa ma inscriu si la o facultate pentru a avea o varianta de rezerva. Facultatea de medicina nu ma atrage pentru ca dureaza 6 ani + rezidentiat. Parintii ma indruma spre drept fiindca are legatura cu academia dar am gasit ca facultatile de drept sunt "fabrici de someri"... Deasemenea, cunosc fiu de prof de mate care a terminat politehnica la o facultate foarte buna (doar 40 au terminat in acel an) si lucreaza ca instructor de tenis. Deci nu stiu cat succes as avea cu o astfel de facultate.

4 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Trebuia sa specifici mai multe despre tine si interesele tale, hobby-uri, etc.Asa am fi putut sa iti dam un sfat personalizat.Dar vad ca tu iei in considerarea domenii foarte diferite intre ele(Medicina, Academia de politie, Dreptul) deci inseamna ca inca nu ai redus sfera de cautare prea mult. Politehnica e ok dpdv a sanselor de angajare pe viitor.In rest ar mai fi Marketingul si Publicitatea, eu cred ca momentan aceste domenii sunt foarte importante.Pot sa iti recomand cateva universitati bune din Bucuresti:ASE, SNSPA, Universitatea Bucuresti.La Ase cele mai cautate specializari sunt Facultatea de Contabilitate si Informatica de Gestiune, Facultatea de Business si Turism (fosta Comert), Facultatea de Marketing.La Snspa ar fi Facultatea de Management iar in cadrul UB merita sa faci Dreptul, Limbi si literaturi straine, Matematica si Informatica.Si sa stii ca ai avut o idee buna cu Medicina, nu zic sa faci chiar acea facultate deoarece ai zis deja ca dureaza prea mult dar sunt domenii in cadrul acestei arii care nu necesita 6 ani de studii dar se cauta ff mult si aici, si afara.De exemplu, kinetoterapie, recuperare medicala, asistent medical, etc.Eu zic sa iti faci o lista cu absolut toate facultatile pe care le-ai luat in considerare si dupa sa incepi sa elimini din ele pana ajungi la un rezultat.

| TeckTonik997 explică (pentru anss23):

Zici ca se cauta balneokinetofizioterapia (bfk)? De unde stii acest lucru si cum se plateste aceasta meserie la noi/afara?

| anss23 a răspuns (pentru TeckTonik997):

Http://www.spitjudms.ro/salarii.html uite de exemplu la un spital din Targu Mures in mai 2016, ai o lista cu salariile tuturor angajatilor de acolo, printre care si kinetoterapeuti.Si tine cont ca aceasta e o institutie de stat, deci salariile prezentate acolo sunt la un minim..Sunt sigura ca sunt multe persoane dispuse sa plateasca mult mai mult pentru beneficia de o calitatate a serviciilor mai buna.Gandeste-te ca lumea vine la balneokinetofizioterapeut deoarece sufera de diferite boli din cauza carora si-au pierdut anumite functii ..altii vin cu copiii pentru recuperarea diferitelor deficienţe ortopedice.E un domeniu interesant, si poti oferi un ajutor real persoanelor aflate intr-o asemenea situatie.Iar conditiile de lucru sunt totusi bune, nu vezi sange sau alte chestii in fiecare zi, cum vede o asistenta sau un doctor, ceea ce e un avantaj mare daca nu iti doresti sa iei contact zilnic cu oameni grav bolnavi.
http://infoalert.ro/......fesionale/ uite si aici, la punctul III o sa gasesti salariile de baza ale angajatilor din domeniul care te intereseaza.Iar in legatura cu relevanta acestei meserii in strainatate, uite cateva anunturi :
http://www.tjobs.ro/jobs-germania/kinetoterapeut/17566
http://www.ghidcabinet.ro/......-germania/
http://www.viajob.ro/locuri-de-munca-kinetoterapeut-berlin.html
http://www.agishr.com/ro/kinetoterapeut
http://www.bestjobs.ro/jobs-kinetoterapeut-franta/52127/5
In strainatate am vazut ca sunt salarii de baza in jur de 1500 de euro.Acum depinde cat de mult inseamna asta pentru tine. oricum eu am facut o simpla cautare pe google de 5 min ca sa aflu aceste informatii, daca tu chiar iti alegi un anumit domeniu iti recomand ca te uiti pe multe site-uri si sa cauti informatii din surse diferite.iti urez noroc si sper sa faci o alegere corecta, cu care sa fii multumit pe viitor!

| TeckTonik997 explică (pentru anss23):

Sa stii ca m-ai pus rau pe ganduri daca sa raman la ideea cu academia de politie (unde e greu de intrat si trebuie o investitie consistenta in pregatire) sau urmarea facultatii de BFK + nutritie in paralel...