| FocusMood a întrebat:

Pot recupera taxa care am platit-o in avans pentru confirmarea locului la Universitatea Bucuresti, Fac de Administratie si Afaceri?
Vreau sa-mi retrag dosarul

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Poti retrage taxa platita, cel putin asa se intelege din cuprinsul Metodologiei, art.11, aliniat(3):http://mefc.ase.ro/Media/Default/baza%20legislativa/Metodologietaxe2015.pdf

| FocusMood explică (pentru alessia5158):

Asta e la ase

| alessia5158 a răspuns (pentru FocusMood):

Ai dreptate!
Cred totusi ca-ti poti retrage cei 400 lei achitati inaintea primirii numarului matricol si a inceperii cursurilor--- ori acum, inainte de 1 august, ori in septembrie(secretariatul este inchis in august!).

| FocusMood explică (pentru alessia5158):

Eu am fost pe lista de asteptare si a trebuit sa imi confirm locul platind taxa. Am sunat inainte sa ma duc sa achit si mi s-a spus ca nu se returneaza bani. Ma gandesc ca poate au mintit sau stiu eu... laughing

| alessia5158 a răspuns (pentru FocusMood):

Nu aveau motiv sa minta--- inseamna ca asa este! De curiozitate, am intrat pe pagina web a altei facultati, tot integrata Universitatii Bucuresti, respectiv fac. de istorie si am gasit, in cazul celor admisi pe locuri cu taxa, afirmatia:"

Suma depusă pentru confirmarea locurilor reprezintă parte din taxa anuală de studiu.Candidaților admiși care achită o parte din taxa de studiu și care ulterior doresc să se retragă, nu li se mai restituie suma depusă. Candidații admiși la taxă care nu vor respecta programul anunțat pentru confirmarea locurilor de la taxă, își vor pierde locul."(http://www.unibuc.ro/facultati/istorie/).

Are mare "foame" de bani universitatea--- ca de alfel orice institutie de stat din Ro! De fapt, as numi-o "hotie pe fata"!

| FocusMood explică (pentru alessia5158):

Asta asa este... asta e acum...

| ElenaSt2011 a răspuns:

Poti intreba asta la secretariatul facultatii, dar, sansele sunt destul de mici, parerea mea.

| Chokorētoバタフライ a răspuns:

Cred ca poti, dar mai bine suni la secretariat si intrebi.

| CrissuMv a răspuns:

Suna la secretariat si intreaba tot ce ai nevoie, iti vor da ei instructiuni.