| XZX213 a întrebat:

Poti lucra ca asistent medical fara studiile terminate (mentionez ca fac facultatea nu postliceal si sunt anul 2) in special in Timișoara? si daca da cum pot găsi așa( ceva sa fiu si plătită)?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce facultate faci?
Chiar dacă faci medicina, nu poți asta.
Un asistent medical în cadrul studiilor învață tematici și proceduri specifice meseriei respective, și le aplică exact așa cum le-a învățat. Astfel diploma lui îl califică pe acel post. Dta în facultate ai făcut alte cursuri.
Am auzit, am avut ocazia să cunosc o persoană care a terminat medicina, nu a luat licența și a fost apoi asistent medical toată viața, dar a făcut toată facultatea nu numai anul 1 și ceva din anul 2.