| anonim_4396 a întrebat:

Poti sa iei examenul de barou si sa devii avocat fara pile? Poti sa lucrezi la ANAF/ANPC dupa terminarea Facultatii de Drept? Unde mai poti sa lucrezi dupa teminarea facultatii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună ziua. Nu va trebuie pile sa promovati examenul de primire în profesia de avocat și nici ulterior. Examenul se ia învățând. In rest mai puteți alege profesia de notar public, consilier juridic, profesor universitar, asistent juridic, etc. Va las un link cu legea avocatilor pentru a vedea mai multe detalii. Numai bine!
https://www.unbr.ro/legea-nr-511995/

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca esti un jurist bun.
Poti lucra in cele 2 institutii, daca angajeaza consilieri juridici.
Cu facultatea de drept poti deveni judecator, procuror, notar public, avocat, consilier juridic, secretar de consiliu local, executor judecatoresc, mediator, etc. Sigur ca pentru majoritatea profesiilor juridice mai trebuie examene si cursuri si dupa facultatea de drept.