Întrebare recomandată | Theseus a întrebat:

Pt cei ce sunt la liceu sau termina sau au terminat deja...ce v-ati gandit sa faceti mai departe? facultate? postliceala? sau orice altceva?
P.S. am nevoie de idei deoarece nu stiu ce sa fac mai departe multumesc!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Postliceala vine bine dar facultatea e buna in caz ca vrei sa lucrezi in alta tara si esti in stare sa inveti 12 ore din 24

| mgtow a răspuns:

Eu am deja cariera terminata, acum stau ca lupul intro caldare sa plec la munca.

| Gabica a răspuns:

Păi acum întrebarea e ce-ţi place ţie să faci sau ce ţi-ar dori să faci. acum degeaba îţi spun eu că vreau să mă duc la facultatea de chimie sau la medicină pe neurochirurgie dacă tu tinzi spre latura umană sau doar n-ai nici o treabă cu chimia şi biologia.
la ce profil eşti?

| Theseus explică (pentru Gabica):

Protectia mediului

| AtateaConditii a răspuns:

Vreau sa ma duc la postliceala sa ma fac asistent medical si poate ma duc in strainatate ca acolo au nevoie de medici si asistenti si sunt bine platiti.

| GreenBubble a răspuns:

Si eu eram la fel de nehotarata si m-am decis in ultima clipa sa merg la facultatea de drept...
Depinde de ce iti place tie sa faci...

| AleisterHN a răspuns:

Alege ceea ce te pasionează şi nu te lăsa influenţat de ceea ce îţi sugerează alţii, fiindcă ai să te dai cu capul de pereţi mai târziu, aici vorbesc din propria mea experienţă.
Mai departe voi merge la Facultatea de Istorie şi Filosofie din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai, Cluj.

| CatalinaHet a răspuns:

Sociologie sau stiinte politice

eu consider ca pe langa faptul ca ar trebui sa alegi ceva ce vei face din placere, cu pasiune, ar trebui totodata sa te interesezi si de cat de cautat este domeniul ales de tine pe piata muncii si ce stabilitate financiara iti poate oferi.

| Catzu a răspuns:

Aici depinde doar de tine. Daca iti place scoala, si daca nu o faci de sila, iti recomand o facultate, ceva in cadrul armatei, daca esti chiar pregatit, poti incerca academia de politie. Daca nu, iti sugerez sa te angajezi, cel putin un an, pana la urmatoarea etapa de inscriere a facultatilor. Atunci te vei putea razgandi daca nu iti place nici munca. Multa bafta.