| Țoglă a întrebat:

Sal"tare

Dacă te angajezi la hypermarketurile astea de pe la noi,gen Kaufland, Auchan etc., trebuie să ai cont în bancă pentru a-ți primi salariul lunar? sau se face totul cash la sf. lunii?
Fundă

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cash poate doar pe santier se mai dau salariile

| ValiR a răspuns:

Salut,
Salariul il primest prin transfer bancar, ei se ocupa de cont si toate chestiunile legate de salariu.
Bafta!

| KodrutZ a răspuns (pentru ValiR):

Da' sa ne povestesti si noua cum poate firma sa iti deschida cont fara semnatura si prezenta ta la banca...

| ValiR a răspuns (pentru KodrutZ):

Tu personal nu ai nici o treaba sa mergi la banca, este contul firmei tu doar dai o semnatura cand primesti cardul, atat.

| KodrutZ a răspuns (pentru ValiR):

NO shiet? De cind angajatii iti incaseaza salariile pe carduri atasate CONTULUI FIRMEI? Tu gindesti cind scrii? Firma iti transfera salariul din contul ei in contul TAU. Contul tau are un card - sau mai multe - atasate, care sint CARDURILE TALE. Pentru a iti deschide un cont si a face cerere de card trebuie' sa mergi PERSONAL la banca. Faptul ca firma poate avea un acord cu banca si sa beneficiezi de comisioane reduse si alte de-alea, asta e partea a doua, dar tot nu te scuteste de prezenta la banca cind iti deschizi contul.

| ValiR a răspuns (pentru KodrutZ):

Ba, du- te si te angajeaza si ai sa vezi ca nu te pune nici dracu sa mergi la banca, doar iti da sa semnezi cand primesti cardul, daca nu stii macar taci, am incheiat orice discutie mai departe.

| KodrutZ a răspuns (pentru ValiR):

Am fost angajat, puisor. Esti cu capul.

| suntserios a răspuns (pentru ValiR):

Nu mai debita prostii si nu te mai agita ca un pepsi ca dai informatii cvasiadevarate. Niciun angajat nu isi primeste salariul pe cardul firmei. Ca are firma contracte cu diverse banci si mai scapa de birocratie si nu e nevoie de te prezinti neaparat la banca ci il poti face la sediul firmei e alta treaba, dar tot tu semnezi pentru deschiderea de cont, iar contul este creat in numele tau NICIDECUM in numele firmei

| anonim_4396 a răspuns (pentru ValiR):

Vezi ca te pune.Eu am lucrat ca promoter si m-au pus sa-mi deschid cont.Este exact cum a spus KodrutZ.Si cred ca asa se face cam peste tot.Asa ii primeste si mama.Acum poate fi si ca tine in unele cazuri, dar nu prea cred sincer.

| ValiR a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate depinde de la firma la firma...eu nu a trebuit sa merg nicaieri.
Bafta!

| ValiR a răspuns (pentru suntserios):

Salut,
Salariul il primest prin transfer bancar, ei se ocupa de cont si toate chestiunile legate de salariu.
Bafta!

asta a fost raspunsul meu initial, de ce ne complicam in continuare?
probabil pentru ca asa e natia romana de r****
nu am facut absolut nimic, doar am semnat cand am primit cardul, poate asa se procedeaza la noi dar asa mi se pare si normal

| suntserios a răspuns (pentru ValiR):

Prietene, reciteste ti raspunsurile. Una e sa te ajute firma cu actele si alta e citez din tine "Tu personal nu ai nici o treaba sa mergi la banca, este contul firmei tu doar dai o semnatura cand primesti cardul, atat".

NU ESTE CONTUL FIMREI, este contul TAU PROPIU si personal, cu numele tau si atat. Firma doar ti a bagat pe gat o anume banca si un anume tip de cont, pentru care tu ai semna, probabil fara sa stii despre ce e vorba.

E o diferenta enorma intre ce zici tu si realitate. Si putine firme fac treaba asta, majoritatea te trimit sa iti rezolvi singurel treaba cu banca.

| ValiR a răspuns (pentru suntserios):

Ok, ai dreptate doar esti userul anului ce c**** le stii pe toate.

| suntserios a răspuns (pentru ValiR):

Si totusi nu iti ridica niciun semn de intrebare faptul ca 3 oameni iti spun ca aberezi? Ia du-te tu frumusel la banca, si daca din intamplare ai acel cont fermecat al firmei, cere un extras de cont si vezi tu cine e titular pe cont. Ai sa ai o surpiza. De fapt e suficient sa platesti la un POS sau sa scoti o chitanta de la bancomat. Vei avea aceeasi surpriza sa iti vezi numele pe ea.

| ValiR a răspuns (pentru suntserios):

Ai dreptate, contul este pe numele meu, am mai intrebat si colegii cum s- a procedat la ei si mi au spus ca la fel.Asta este politica firmei firma iti deschide cont pe numele tau dupa care semnezi la primirea cardului.
Sunt cazuri si cazuri hai sa incetam o data ti am spus ai dreptate si gata, am gresit, am aberat am facut ce ai vrut tu.
Bafta!