| Dinu_Marian_1994 a întrebat:

am fost la centru de recrutare si informare al armatei pentru a ma informa despre inrolarea in armata CA SOLDAT iar cel cu care am vorbit mi-a zis ca nu am sanse sa intru in armata fiindca nu am bacul luat, oare chiar toti care vor sa se inroleze in armata ca soldat au bacul luat? eu unul ma gandesc ca daca as avea bacul luat nu m-as mai duce in armata mai ales ca soldat

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Unul dintre cele 5 criterii SPECIFICE de recrutare a candidatilor pentru formarea profesionala initiala a soldatilor si gradatilor profesionisti este :
*Sa fie absolvent cel putin al invatamantului general obligatoriu, iar in cazul in care este elev in ultimul an, sa faca dovada absolvirii/promovarii examenelor pana la data inceperii programului de instruire"
Vezi confirmarea pe site-ul MAPN-ului in pagina http://www.mapn.ro/recrutare/sgv1.php
Descarca "Conditii de recrutare specifice".

Daca esti absolvent al clasei a 10-a sau absolvent al clasei a 12-a curs de zi sau a clasei a 13-a curs seral/frecventa redusa fara diploma de bac, poti face dovada absolvirii studiilor cu un Certificat de absolvire (eliberat de catre scoala pe care ai absolvit-o).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara bacul luat, nu te poti duce nicăieri mai departe. si ca femeie de serviciu îți trebuie bac.
Sunt unele scoli unde te primesc un an, parca fara bac, dar apoi trebuie sa le duci diploma.
Deci, pune pana si învăța ca fara acea diploma nu vei face nimic in viață.