| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani și sunt în clasa a VII-a.
Am note foarte bune, sunt premiant din clasa a V-a (în cls. 5 media 10.00 locul I în cls. 6 media 9.96, locul I ).
Între timp câțiva colegi au început să fie destul de buni, ceea ce amenință puțin reputația mea. Eu nu sunt deloc invidios și din astea dar ei se uită groaznic de urât la mine când iau vreo notă bună.
Vreau să le arăt că degeaba se uită urât și se străduiesc să i-a ei premiul de anul acesta, pe când eu nu am m-ai învățat demult și nu mă prea străduiesc, totuși iau note la fel de bune.
Am dat teza la română și am luat 10 fără nici o greșeală, iar cei doi 9.50. S-au uitat la mine de zici că vroiau să se arunce pe mine.
Marți dau teza la mate și mi-e groaznic de frică pentru că la mate nu mă descurc la fel de bine. Îmi vine să leg funia de grindă și să fac ghilț, să-mi bag capul și să-mi dau drumul. Am pulsul 100 de joi. Și cred că o să mai crească până marți.
Mi-e frică că nu o să știu și o să fiu foarte dezamăgit, dar ce e mai rău e că la capacitate nu o să prea știu și ajung la cel mai prost liceu din cauza la mate, căci la română sunt olimpic pe județ, deci nu îmi fac griji.
Spuneți-mi vă rog din inimă că o să fie bine! :'( crying

7 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Este bine sa fii competitiv, dar nici asa panicat.
Incearca sa inveti mai mult si eventual poti face pregatire la matematica. Nu este asa greu, mai ales ca matematica de la capacitate este o matematica esentiala si orice om ar trebui sa o stie.

| LPCTSTR a răspuns:

Umm... Esti constient de ceea ce spui, nu?
Si ce-i putina vinovatie? Si ce-i putina ura? Este normal.
Lasa "prietenii" in Pleata Domnului caci tie nu iti pasa de ei.
Fi barbat.
Dar mare mi-e mirarea: de ce te uiti la ei? De ce ii lasi sa te patruna?

| Sn4k3 a răspuns:

Nu e bine sa fii asa disperat de note, mai ales cand nici nu conteaza asa mult.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Olimpic pe judet, dar tot nu scrii corect.
E doar o teza, iar aia sunt doar niste colegi. Ce atata diseperare pentru ceva atat de neinsemnat?

| Claxon987 a răspuns:

Nu vreau sa te descurajez, dar nu stiu cum esti olimpic la romana, poate vrei sa recitesti postarea si vei intelege de ce imi pun aceasta intrebare. Competitia genereaza progres, este bine ca va axati pe scoala si nu pe alte activitati. Va fi bine, in viata sunt etape mult mai grele decat tezele sau examenul de capacitate. Nu mai lua in seama, oameni rai vei intalni intotdeauna

| Matteo1234 a răspuns:

La examenul de capacitate poti sa iei 10 romana si 6-7 mate si mi se pare ca te ajuta si mediile pe decursul anilor din generala, siii nu vreau sa te sperii dar daca pe tine te sperie colegii tai din anul acesta, stai sa ajungi la liceu, oamenii nu prea apreciaza oamenii destepti, gelozia e mare, eu zic sa stai calm ca nu te bate niciun coleg ca iei note mari, tu invata, e viitorul tau in joc, nu lasa niste tanci sa-ti strice tie planurile, bafta.

| AndreiNM777 a răspuns:

O sa fie bine!

eu aveam 10 la mate si 5 la romana...din clasa a 5 pana in clasa a 12. nu am fost niciodata primul (poate al doilea al treilea) si nici acum nu sunt. dar o duc foarte bine dupa spusele multora.

mai invata putina matematica si nu ezita!