| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si pur si simplu sunt impresionat de Japonia. Visez sa ma mut acolo chiar daca nu cunosc limba, istoria sau pe cineva care locuieste acolo. Sunt extrem de fascinat de modul in care oamenii traiesc. 0 infractionalitate (cu mici exceptii). Un lucru extraordinar este faptul ca dupa 2 ani de la explozia din fukushima radiatiile au scazut ca prin miracol si se incepe constructia de noi blocuri si case. Cum naiba este posibil? La cernobal si in ziua de azi sunt radiatii nocive. Pe langa asta au o industrie foarte bine pusa la punct. Ce ziceti am o idee buna sa incep sa invat japoneza si sa incerc sa imi fac un viitor acolo? Sau sa traiesc intr-o tara vurnelabila ca Romania in care se fura si rusia incearca sa ne distruga? In japonia exista conflicte de genu? Vreau sa imi dati si mie mai multe detalii despre modul in care oamenii lucreaza, se intretin...
Vreau sa stiu cat mai multe despre aceasta tara. Din cate am studiat japonia ar fi cu mult superioara americii din punct de vedere al tehnologiei.

10 răspunsuri:
| BoOoMbOnik a răspuns:

Este o tara impresionanta din toate punctele de vedere! Chiar iti urez succes si daca iti place ar trebui sa te muti acolo daca dispui si de banii necesari inceperii unei noi vieti, luarii de la zero!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legat de fukusima, acolo radiatiile emanate au fost de zeci de ori mai mici decat la Cernobal.

Daca dispuii de banii de a te muta in Japonia si esti dispus sa induri raceala oamenilor de acolo, poluare si inghesuiala... multa bafta

| anonimg a răspuns:

Ar trebui sa te interseze o alta tara. Cerul este patria noastra. Sfarsitul acestui veac este foarte aproape.
Cat despre conditiile economice si politice din Japonia sa stii ca nu sunt foarte bune. Vezi acest articol scris nu cu multe zile in urma: http://www.business24.ro/......za-1556603

Multe tari sunt frumoase la exterior -cum vedem in filme si documentare; dar in realitate sunt ca merele putrede si viermanoase pe interior.
Japonia este tara proxenetismului; de aceea ingaduie Dumnezeu nenorociri asupra ei(tsunami, radiatii si cine stie ce va mai veni peste locuitorii acestei tari).

| Park1Suin a răspuns:

Japonia este o tara frumoasa,intr-adevar.
In privinta limbii, e grea, foarte grea... Daca vrei sa inveti limba ar trebui sa incepi prin studierea alfabetului japonez, apoi scrierea si pronuntarea.O sa-ti ia ceva timp, dar asta va depinde si de tine - cat de repede o vei insusi.

| Carla01 a răspuns:

Sigur,mi se pare o ideea foarte bună şi dacă îţi doreşti asta cu adevărat luptă pentru visele tale. Japonia are o industrie complexă și cu un înalt nivel tehnologic(deține 60% din roboții industriali din lume), ce antrenează peste o pătrime din populația activă și contribuie doar cu ceva mai puțin la PIB. Ocupa locuri fruntașe pe Glob în metalurgia neferoasă(fontă, oțel) și neferoasă(mai ales aluminiu și plumb), electronică, constr. navale(circa o treime din tonajul lăsat la apă), autovehicule(cel mai mare producător de autoturisme, fiind depășită doar de SUA), prelucrarea lemnului, petrochimie, celuloză și hârtie, textile, etc. Marile concentrări industriale sunt Keihin, Hanshin, Chukyo, Kitakyushu, dar ind. este bine reprezentată în mai toate centrele urbane. Cele mai importante companii sunt: Sony, Toshiba, Fujitsu, Nikon, Panasonic și Canon la producția de electronice; Toyota, Honda, Nissan și Mitsubishi la producția de automobile; Hitachi în industria IT.
FUNDĂ? :*

| Eduarrdinno a răspuns (pentru Carla01):

Vad ca niste colegi mai jos isi exprima si o parere negativa fata de Japonia. Ma intereseaza in mod special unde m-as putea angaja acolo si cat de stricte ar fi cererile pentru angajare. Eu sunt pasionat de IT si electronica. Dar si mecanica. Imi place sa studiez despre masini si sunt fan Lexus. O sa urmez un liceu economic in Romania si apoi as vrea sa imi fac un rost in japonia. Cat de grea o sa imi fie acomodarea cu noua tara si cat de deschisi sunt oamenii fata de un strain?

| Carla01 a răspuns (pentru Eduarrdinno):

Cooperarea dintre guvern și industrie, o etică profesională solidă, înalta tehnologie și un segment de apărare redus(1% din PIB) au ajutat Japonia să avanseze cu mare rapiditate la rangul de a doua țară din lume sub aspect tehnologic(după SUA) și a treia la nivelul parității de cumpărare(după SUA și China). O caracterisitică notabilă a economiei este modul în care producătorii, furnizorii și distribuitorii lucrează împreună, în grupuri numite "keiretsu". O a doua caracteristică importantă este garantarea angajării pe viață pentru o mare parte din populația activă de la orașe. În prezent, aceste caracterisitici sunt în declin. Cele mai importante companii sunt: Sony, Toshiba, Fujitsu, Nikon, Panasonic și Canon la producția de electronice; Toyota, Honda, Nissan și Mitsubishi la producția de automobile; Hitachi în industria IT.Sigur îţi vei găsi un loc de muncă dacă studiezi şi eşti pasionat de asta,în privinţa stricteţii nu ştiu nimic, dar nu cred că sunt reguli stricte sau imposibile.În privinţa acomodării la început o să ai ceva probleme din cauza lipsei familiei sau a cuiva drag şi însă te vei obisnui cu timpul, nu ştiu cât de deschişi sunt oamneii de acolo, dar sigur te vei acomoda tu, dacă îţi place cu adevărat acest domeniu şi vrei să ajungi undeva. happy

Site specializat pe domeniul IT. Mii de locuri de munca in tari din Asia precum: China, Japonia, Hong Kong, Malaiezia, Singapore sau Filipine in cele mai marii companii ale lumii. Cauta specialisti in IT SALES & MARKETING 248 Jobs
ERP, CONSULTING, PROJECT MANAGEMENT, SYSTEM ADMINISTRATION, APPLICATION SUPPORT, HARDWARE ENGINEERING, C++ DEVELOPMENT, JAVA DEVELOPMENT, WEB / MULTIMEDIA DESIGN. Ofera locuri pentru cei care cunosc JAVA, SQL, C++, SAP, ASP, XML, SYBASE, SOLARIS, LINUX, JSP, DCOM, PHP, SOAP, CCIE, WML.

| suntserios a răspuns (pentru Eduarrdinno):

Da multi ne exprimam o parere negtiva pentru ca Japonia nu e ce vezi prin filme sau mai nou prin benzile desenate.

Un job in Japonia presupune multa munca, nu 8 ore si frecat menta ca in Europa inseamna cat e ziua de lunga, inseamna o naveta lunga zilnica in probabil cea mai aglomerata tara.

Poluare este o mare problema la ei (stii ca majoritatea merg cu masti pe fata)

Strainii sunt priviti cu multa raceala de japonezi

Sa nu mai zic de fenomenele natural, cate cutremure si tsunami sunt la ei.

Locuintele in marele orase nu sunt mai mari decat o sufragerie romaneasca.

Daca nu te intereseaza lucrurile aste ci doar tehnologia lor supradezvoltata si ritmul robotic de viata... bravo tie, dar e frumos sa visezi la 15 ani, nu te opri din visat momentan

| RoxanaGhost a răspuns:

Ai dreptate! Este o ţară minunată :*
De exemplu eu iubesc Suedia şi tot ce ţine de această ţară[limbă, cultură, muzică, costume şi băieţii hihi :3 dar şi fetele;>]
P.S. Să nu crezi că-s atrasă de fete laughing

| JackDurden a răspuns:

Japonia nu e chiar ce crezi tu.
Japonezii nu sunt foarte primitori cu strainii, iar lucratul in Japonia seamana cu sclavagismul de multe ori.
Tehnologia noua e foarte greu adoptata de companii, aproape ca nu exista ATM-uri 24/24 ca in Europa.
Foarte multi japonezi sunt depresivi si rata de suicid e destul de mare, ceea ce s-ar traduce, in teorie, prin faptul ca nu le place viata in Japonia laughing
In loc sa visezi cu ochii deschisi, mai bine apuca-te de invatat serios si daca vrei neaparat sa emigrezi alege Canada, SUA, Australia tari in care te poti adapta mult mai bine.