| AnnAnonymous a întrebat:

Am 2 nelamuriri sa incep cu prima...

1. Saptamana trecuta m-am angajat,am inceput lucrul doar de vineri, azi am fost cu niste treaba pana la sediul firmei,si am rugat-o pe doamna de acolo daca pot sa primesc si eu un exemplar al contractului de munca. Cand m-am angajat l-am semnat,dar eram grabit si nu m-am uitat peste el.(greseala mea). Cand i-am cerut acel exemplar al contractului de munca ea mi-a raspuns : "Nu ti-l dau acuma, mai incolo ". Intrebarea mea este : de ce nu a vrut sa imi dea un exemplar, daca l-am semnat? "mai incolo" cand mai incolo?

2. Beneficiez de indemnizatia de somaj, si azi am fost la fortele de munca sa anunt ca mi-am gasit de munca,si de acolo mi-a dat doua hartii carte trebuie completate de firma. Cand m-am anagajt am dat declaratie in scris la firma ca nu am mai lucrat niciodata,si nu am pomenit nimic de indemnizatia de somaj,nici nu am fost intrebat... Azi cand am mers cu hartiile la firma femeia de acolo mi-a zis " Ca asta ma poate costa scump" deoarece am dat declaratie ca nu am mai lucrat niciodata. Si mi-a zis sa revin maine dupa hartii pentru ca nu are timp acuma de ele...
Intrebarea mea e : Cum m-ar putea costa scump? Inchisoare? amenda? sa inteleg, ca e fals de uz in declaratii ce am facut eu. (faza e ca eram emotionat. si nu pur si simplu mi-am uitat cuvintele, n-am zis nimic de indemnizatie.) credeti ca daca am anuntat mai repede, as putea sa scapa sa nu imi faca nimic?

1 răspuns:
| BassHunter13 a răspuns:

Din ce am inteles eu, ea s-a referit ca o sa platesti scumpa ca o sa iti pierzi locul de munca!