| ClaudiuNick a întrebat:

Am de gand sa dau la Facultatea de Limbi Straine si in viitor sa lucrez in domeniul auto la o companie/firma / reprezentanță. Ma atrage mult ramura si imi plac masinile enorm.
Ma intereseaza sa devin agent/administrator de vanzari, tipul acela la 4 ace ce iti prezintă si vinde masina, se ocupa de actele necesare laughing)
As dori sa stiu de la cei ce au cunoștiinte in domeniu daca pot face asta cu orice facultate, ce alte lucruri mai pot face in domeniu si cat castiga un angajat începător si unul cu experiența si vechime. Mulțumesc.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Live4Ride a răspuns:

Salut.
Facultatea de limbi straine nu te ajuta cu nimic in acest domeniu.
Pentru a deveni agent de vanzari masini nu iti trebuie nici o facultate!
Un fost cumnat de'al meu era agent vanzari la Skoda si avea un salariu destul de bunicel de 2500 lei acum 6 ani.
Depinde si la ce dealer te angajezi si marja de salarii este destul de mare.
Daca te angajezi la Dacia sau la Porche cred ca difera salarizarile happy, iar in vanzari salariile sunt in general in functie de vanzari la procent!