| Cosminel1192 a întrebat:

Am fost ieri seara cu niste prieteni intr-un bar, dupa care pe la 1.00 am mers spre casa pe jos.La un moment dat ne opreste o duba de jandarmerie,ne intreaba ca ce facem,unde mergem si ne legitimeaza in adevaratul sens al cuvantului, ne-au cerut buletinele si au scris datele intr-un carnetel. Intrebarea mea este; O sa patim ceva? De ce ne-au luat datele daca nu am facut nimic?(in afara faptului ca eram la ora 1 pe strada).

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat nu ai facut nimic nu o sa patesti nimic. Nu e iesit din comun sa te legitimeze la 1 noaptea daca mergi pe strada

| neutrino a răspuns:

Stai linistit, face parte din obligatiile lor de serviciu.

| Otto2014 a răspuns:

Asa-s jandarmii.

| ŞasăCaiFrumoşi a răspuns:

Asa sunt gaborii, cand nu au de lucru isi fac.

| OnlyMeAndy a răspuns:

Salut Cosminel1192,
Au facut asta deoarece, dupa ora 10 ei au datoria si obligatia sa verifice toate persoanele ce sunt pe strada.

| piraha a răspuns:

Nu o sa patiti nimic. Este control de rutina. Esi liber sa circuli la orice ora. Ei au dreptul sa te legitimeze daca sunt in control daca sunteti grup noaptea sau alte motive (ar trebui intemeiate).
Fara grija, nu se intampla nimic.
Sa iti cunosti drepturile si sa nu iti fie niciodata teama de autoritati. Ei te servesc pe tine, si sa iti ceri dreptul oriunde!