| Lazar_Tiberiu_1995 a întrebat:

Salut am o drujba micul padurar si nu mai vrea sa porneasca mentionez ca scanteie da,ibenzina are si alimentarea se face dar nu vrea in ruptul capului sa porneasca, ma poate ajuta cineva

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Posibil ca scânteia să nu apară la momentul potrivit. Verifică poziția platinei, verifică distanțele la platină și bujie între contacte.
Segmenții de pe piston sunt OK? Motorul nu e cumva înecat?
Sugestie (așa porneam pe vremuri mobra, iarna): pui o bujie pe aragaz, la foc mic (să nu crape ceramica) și o lași să fie caldă bine. O iei direct de acolo cu un patent și o pui în cheia de bujii și o strângi repede la locul ei. Înainte de asta, trebuie să dai vreo trei, patru sfori cu alimentarea TĂIATĂ, ca să scoată tot amestecul nears din cilindru. Apoi dai drumul la gaz (FĂRĂ să mai tragi șocul) și tragi tare de sfoară.
Dacă nici așa nu vrea... la service cu ea.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Niste injuraturi ai incercat?

| adistan a răspuns:

Poate nu ai facut amestecul benzina-ulei corect.