| SoWeird a întrebat:

Salut, am un "set" de intrebari happy.
1. As vrea sa ma fac invatator, este o meserie pe care o apreciez mult si pentru asta o sa dau la un liceu pedagogic. Cand scriu la examen la ce liceu vreau sa dau scriu pedagogic pe specializarea invatator sau doar pedagogic? Intreb asta pentru ca unii prieteni dau la pedagogic sportiv sau pedagocic arta straight face
2. Pentru a ajunge invatator imi trebuie o anumita facultate sau este macar o facultate de specializare?
3. Cam cat este un salariu de invatator?
4. Cam cate ore lucreaza un invatator pe zi?

Multumesc big grin astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Anne0510 a răspuns:

1. Daca scrii doar "pedagogic" se poate intelege ca vrei sa inveti tot...Practic sa poti fi si profesor de sport, si de muzica, si de romana, etc.

2. Mai intai trebuie sa faci facultatea de specializare. Daca vrei si ceva in plus este la alegerea ta.winking

3. thinking Depinde... De obicei in jur de 10 milioane. happy

4. In jur de 5 ore.

Fundă?; o3

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

La examen selectezi liceul, profilul si specializarea.
Da, nu este suficient liceul, vei continua studiile, si apoi, dupa examenul de titularizare si angajarea propriuzisa vei avea de dat multe examene de grad si teste peste teste, tu ca invatator va trebui sa te autoinstruiesti continuu.
Salariul este foarte mic, mai ales in primii 5 ani, minim.
Programul de munca e cam de 6 ore, dar la tara poate mai trebuie sa faci si focul in soba deci trebuie sa vii cu o ora mai devreme la munca, poate trebuie sa duci copiii acasa ca sa nu dea o masina peste ei. Si bineinteles, planurile de lectii si multe alte acte pe care le scrii acasa, treci de 12 ore de munca pe zi.Macar ai vacanta.happy

| stlucian a răspuns:

In PRIMUL RAND TREBUIE SA STII CA A FII INVATATOR TREBUIE SA IUBESTI COPII SI ASTA NU E TOTUL! Rabdarea pentru fiecare in parte (sa-i muti manuta ca sa faca un bastonas s-au o liniuta )poate fii foarte greu! Nu intreb ce varsta ai dar ca sa fii un invatator bun trebuie sa vezi inainte de materialism si apoi o sa vezi rezultatele! Cand un copil a fost ajutat de tine sa invete sa scrie STII SIGUR CA TU I-AI PURTAT MANUTA! Eu cred ca e de ajuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Planurile de lectii le faci o data si apoi scapi de griji toata viata. Crede-ma. Apoi, vacantele lungi si dese, tabere gratuite pentru tine si copiii tai, bani pentru carti, etc, etc...