| anonim_4396 a întrebat:

Salut happy Aș dori mai multe informații despre profilul economic. Vreau să urmez un liceu cu profil economic dar nu sunt așa bine informat. Știți câte ceva despre "tehnician în achiziții și contractari", "tehnician în activități de comerț" și "tehnician în activități economice"? happy Sunt curios, ce meserii pot să am după ce termin un anumit profil? Aș dori exemple pentru fiecare în parte happy Și materii pe care o să le învăț la fiecare profil, mi-ar fi de folos să știu și asta happy

Răspuns Câştigător
| Mascarici07 a răspuns:

Salut.

Liceul este o etapa important in viata deoarece reprezinta perioada cand incet incet ne pregatim sa devenim adulti. Totusi, pregatirea profesionala pe care ti-o acorda liceul in urma terminarii celor 12 clase nu iti ofera o baza astfel incat este nevoie sa urmezi si o facultate. O meserie nu mai exista de vreo 10 ani, nu mai exista lucruri fixe. In ziua de azi totul este speculativ, gandeste-te la liceu ca la mediul care te pregateste catre facultate. Alege liceul in functie de ce facultate ai prefera.

Daca poti da mai multe detalii te pot ajuta!