| anonim_4396 a întrebat:

Salut?
As dori sa imi cumpar ceva pentru lipit si ma gandesc sa imi cumpar ori statie (nu cu aer cald) sau letcon?
Ce parere aveti?
La care trebuie schimbat varful mai rar?
Letconul face fata la ore de lucru?
primul; funda?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt 3 chestii diferite:
-statia de lipit cu aer cald care nu trebuie sa-i faci nimic (sa-i schimbi ceva);
-ciocanul de lipit (letconul) caruia nu trebuie sa-i schimbi nimic ca pana se duce varful imbatranesti si mori;
-pistolul de lipit caruia trebuie sa-i schimbi ansa cam des.
Depinde la ce vrei sa le folosesti.
Statia este mai buna dar mai scumpa. Are avantajul ca nu incarca electric piesele. Unele piese sunt mai sensibile (anumiti tranzistori si circuite integrate) si nu trebuie incarcate electric. Ciocanul de lipit (letconul) este pentru operatii mai grosiere, mai rezistente la caldura. Pistolul de lipit are avantajul ( fata de ciocan)ca se incalzeste repede si la fel de repede se raceste.