| Sooorin a întrebat:

Salut, ca sa ajung politist criminalist, la omucideri, trebuie sa am liceul de biologie? Sau ce liceu si ce facultate?

Răspuns Câştigător
| Grimmjow69 a răspuns:

Dacă într-adevăr vreţi să îmbrăţişaţi această ramură ştiinţifică a poliţiei, sfatul meu este să vă documentaţi bine înainte să faceţi acest pas. Puteţi merge să cereţi informaţii şi la Serviciul Criminalistic din cadrul Inspectoratului Judeţean de Poliţie din judeţul în care locuiţi. Poate vă schimbaţi părerea şi vă lansaţi în viaţă de pe alte piste care vă reprezintă mai mult. Sau poate chiar sunteţi viitori mari criminalişti, nu vreau să vă influenţez în luarea deciziilor ci doar să ma asigur că cunoaşteţi „rigorile" acestui job.
Poate sunteţi buni chimişti, geneticieni, sau biologi sau aveţi într-adevăr înclinaţii spre o anumită ramură a criminalisticii, în domeniul expertizelor criminalistice, portret robot (Imagetrak), dactiloscopie (AFIS), poligraf, IBIS, cercetarea la faţa locului..etc., eu vă doresc multă baftă şi vă prescriu mai jos o „reţetă", a succesului sper, pe care ar trebui să o urmaţi pentru a vă trata de sindromul Horatio si a pătrunde în tainele criminalisticii veritabile.
Ca să ajungi criminalist trebuie să urmezi următorii paşi şi să fi înconjurat de mult noroc:
Se ia un tânăr cu perspective şi se trece obligatoriu printr-o şcoală de poliţie. Poate fi Academia de Poliţie, Şcoala de agenţi de poliţie de la Câmpina sau cea de la Cluj. Mai departe intervine hazardul, trebuie să ai noroc ca în respectiva şcoală de poliţie să se facă o calsă sau mai multe cu profil criminalistic. Acest lucru depinde de sitauţia operativă din întreaga ţară. În urma unei analize bine documentate, înaintată către aparatul central, de fiecare Serviciu Criminalistic Judeţean, analiză ce cuprinde disponibilitatea funcţiilor (dacă acestea există), se va lua sau nu decizia înfiinţării unei clase de criminalistică. În această clasă se va intra tot în urma unui examen.
Îmi place să spun lucrurilor pe nume, de aceea vă informez că nicio facultate sau masterat, fie el şi de criminalistică nu va constitui biletul vostru de intrare în domeniu cu o singură excepţie: cazul în care Institutul Naţional de Criminalistică va organiza examen de încadrare din sursă externă, adică dintre civili, pentru diferite posturi de lucru în laborator precum: chimist, biolog, etc.
Mulţi visează să ajungă direct experţi criminalişti, ori acest lucru este posibil doar după parcurgerea unui „stagiu" de pregătire şi lucru efectiv în domeniu timp de 4 ani, în care trebuie să efectuezi expertize criminalistice pe una dintre specializările cuprinse în legea 156/2011. Calitatea de expert criminalist autorizat se va obţine în urma promovării unui examen dat din domeniu de expertiză pe care vrei să devi expert.
Conform unor noi reglementă agenţii de poliţie care lucrează în cadrul Serviciilor, Birourilor şi Formaţiunilor Criminalistice nu pot susţine examenul în vederea obţinerii brevetului de expert criminalist autorizat, fiind consideraţi tehnicieni criminalişti. Experţi criminalişti sunt consideraţi doar ofiţerii de poliţie, care au promovat examenul de expert criminalist pe una din specializarile date.
Notă* Nu există facultate de criminalistică!
Sper ca am oferit răspunsurile aşteptate tuturor persoanelor care mi-au scris cu precizarea că ideile exprimate anterior nu reprezintă o poziţie oficială a autorităţilor competente în acest domeniu.

4 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Trebuie sa urmezi Academia de Politie.
Dupa ce "intri" te specializezi.
Iti trebuiesc cunostinte de medicina, biologie, psihologie, logica si multe altele.
Intai intra la Academie si dupa aia vezi tu.

| BiuL a răspuns:

laughing nu conteaza liceul, trebuie sa faci facultatea de drept sau academie de politie.

| ReusxD a răspuns:

Trebuie sa absolvi cursurile Academiei de Poliţie ale Scolilor de Poliţie din Câmpina.

| deutza00 a răspuns:

Pentru a deveni tehnician criminalist trebuie să absolvi cursurile Academiei de Politie sau ale Scolilor de Politie din Câmpina sau Cluj.