| 熊Panda熊 a întrebat:

Cum e la profil stiinte sociale? Ce facultate poti face si sa aiba legatura cu acest profil?

3 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Un profil de stiinte sociale iti faciliteaza accesul in facultati de profil uman: istorie, geografie, litere, psihologie, sociologie, teologie, filozofie, stiinte politice, comunicare. Ti-ar fi mai greu sa dai la medicina sau stiinte economice pentru ca matematica se face pana in a12a, dar 1 sau 2 ore pe saptamana, e foarte putin, iar biologie-fizica-chimie pana in a10-a.
De aici decurc o multime de meserii. Nu te poti baza doar pe liceu, profilul uman nu iti da o meserie la final de clasa a12a, iti da o directie spre o specializare.

| Dugalle a răspuns:

Facultate de : istorie, filosofie, sociologie, administratie publica, drept, academia de politie chiar, litere, filosofie.

E lejer sincer, te formezi ca persoana la stiinte sociale. E chiar frumos ca afli foarte multe chestii, inveti sa gandesti mai liber, devii o persoana in toata regula.

Eu am terminat la stiinte sociale si acum sunt la automatica si informatica anul 2. Nu are nici macar o legatura facultatea asta cu stiintele sociale.

In final poti face ce facultate vrei si poti pentru ca liceul e mai mult de formare profesionala.

| BuburuzaVesela a răspuns:

Pai vei studia romana,istorie,limbi straine, geografie, stiinte socio-umane de genul filosofie, logica, psihologie si economie. Poti sa faci una din facultatile care se bazeaza pe asta.De exemplu drept,limbi straine,facultatea de:geografie,istorie, filosofie, psihologie, logica, economie sau de stiinte socio-umane.A si am uitat de sociologie.Si pe asta o vei face.Cam asta in mare.Succes!