| ESA1899 a întrebat:

Deci, in primul rand sper ca o sa ma ajutati. Bun, sa trecem la intrebare. Sunt la profil tehnologic ( Economic) imi place aici, singurul lucru pe care il urasc e ca nu facem deloc informatica, doar tic ( 1 ora pe sapt.) Am o profesoara fb. chiar daca am 1 ora. In fine, deci eu, vreau sa invat informatica singur daca se poate! Daca ma puteti indruma spre niste site uri serioase sau orice serios, o carte buna de unde sa invat, ceva bun si serios, ma repet inca o data, am cautat si nu prea am gasit, poate stiti voi. Ma refer la materia de liceu si profilul mate- info intensiv info. Va multumesc si sper ca o sa ma ajutati. Cu atat mai multe raspunsuri cu atat mai bine! Funda si multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Sase a răspuns:

Http://info.mcip.ro/? cap=Elemente%20de%20baza%20C
Ai sus in centru categoriile de notiuni teoretice care se studiaza in liceu si daca dai click pe ele ai probleme rezolvate (dai click in dreapta). Aici nu sunt notiunile teoretice, de aceea iti pun si cartea asta:
http://cnvranceanu.ro/blog/wp-content/uploads/2014/11/cerchez-verde-m.pdf
De profa Cerchez am auzit si eu. E de la liceul de informatica din Iasi si are super performante. Colegii mei de facultate au invatat in liceu de pe cartile ei si sunt multumiti.
Daca iti merge treaba aici si vrei ceva extra, te-ar ajuta sa inveti notiuni de POO, tehnologii web(html, css, php) si baze de date. De asemenea, nu neglija matematica si nici chiar statistica pe care le faci la liceu. Majoritatea programatorilor le ignora, dar poti face chestii mult mai smechere daca le stii pe astea.

2 răspunsuri:
| ESA1899 explică:

Sase, multumesc mult. Am o nelamurire. Pe site, sunt doar probleme rezolvate, nu? Iar cartea cuprinde doar c si c++ nu mai stiu sigur? Astea doua o sa-mi fie de folos daca o sa dau la Facultatea de informatica? Daca se poate sa- mi dai toata programa din 9-12, vreau sa o invat singur. Sunt dispus sa cumpar si carte de pe net. Ceva site-uri, tutoriale la inceput, nu stii? Astept si alte raspunsuri!

| Sase a răspuns (pentru ESA1899):

Cam asta e tot ce o sa faci in 9-12. La facultate o sa inveti chestii mai complexe, dar o sa faci in continuare C si C++ la unele materii. Ideea e sa te inveti cu modul de gandire si cu aceste concepte(tipuri de date, instructiuni,, vectori, grafuri, tipuri de probleme etc. Absolut tot ce e pe acolo iti va fi necesar la un moment dat). Descarca-ti si un compilator pe care sa rulezi programele. Iti recomand codeblocks.
http://www.infoarena.ro/schimbare-borland/pachet
Da click pe linkul ala de pe randul cu "NOU!" pentru a descarca.
Si este si un canal de youtube care te invata cum sa-l folosesti:
https://www.youtube.com/watch?v=VMOzppFNL48
Si am gasit si un videoclip de instalare:
https://www.youtube.com/watch?v=rvqFOLODhdY
Inca un pont. Foloseste-te mult de youtube, de stackexchage si stackoverflow si de geeksforgeeks. Iar daca nu stii engleza, baga mare, ca e extrem de importanta, deoarece materialele in engleza sunt mult mai variate, mai ales cele pentru facultate.