| iordy007 a întrebat:

După ce termin liceul aș vrea să dau la Politehnică în București. Doar ca eu vreau să merg pe programare de jocuri și nu prea știu ce fel de limbaj de programare să stăpânesc, sau ce programe ar trebui să știu.Si nici nu știu pe ce ramură a Politehnicii să merg, sau dacă am ales bine această facultate. Deci, pentru cei mai experimentați ca mine : îmi puteți da un sfat?
Multumesc!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Programarea jocurilor e una dintre cele mai dificile ramuri ale programarii. In primul rand Politehnica nu te ar ajuta atat de mult precum facultatea de mate info.

In al doilea rand nu trebuie sa stapanesti vreun program sau un limbaj, trebuie sa stii foarte bine programare, un programator bun nu se incurca im sintaxa unui limbaj.

Si mai trebuie sa stii multa multa matematica, mai ales geometrie pentru tot ce inseamna grafica in IT

| Radu284 a răspuns:

Daca vrei sa faci jocuri, atunci ai de ales intre PC si telefoane mobile.

Daca vrei pe PC, atunci trebuie sa inveti C/C++ si un API de genul D3D si/sau OpenGL.

Daca vrei pe Android, fie C/C++ fie Java (de preferat amandoua) si OpenGL ES.

Daca vrei jocuri 2D, poti folosi SDL 2 in loc de D3D sau OpenGL.

| ElenaSt2011 a răspuns:

Pe langa tutoriale Java si C++, poti incerca si un site unde poti face jocuri gratuit
http://www.tremorgames.com/? ref=364894.

Eu doar am auzit despre el, nu l-am incercat, deci nu stiu daca este folositor sau nu.

| HellHound19 a răspuns:

Daca vrei sa devi inginer IT atunci ar trebui sa mergi la Automatica si Calculatoare din cadrul Politehnicii. Daca vrei sa sa ajungi programator atunci ar trebui sa te duci la Facultatea de Informatica, dar nu ti-as sugera asta.In ziua de astazi poti invata orice se preda la Faculatea de Informatica pe cont propriu, iar majoritatea companiilor de gaming angajeaza programatori bazandu-se pe ce stiu sa faca si pe experienta, nu pe studiile pe care le au.