| Hukky a întrebat:

Salut, eu momentan sunt la liceu si mi-am pus in gand sa devin avocat. As vrea sa stiu: daca termin Dreptul in Romania si as vrea sa ma duc in alta tara precum Spania ce studii in plus trebuie sa fac?

2 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

E destul de greu sa devii avocat la noi in tara, pentru ca examenul de la barou este foarte dificil. in alta tara este si mai greu, tara noastra este plina de avocati si Spania are avocatii ei. orice alta tara sustine studentii de la drept sa devina la ei in tara avocati.e logic

| pufulescu a răspuns:

In alta tara trebuie sa faci... studiile din nou! Diploma in drept nu se echivaleaza dintr-o tara in alta fiindca sistemele juridice sunt diferite.
De exemplu ca medic sau ca profesor poti sa iti echivalezi studiile.