| BligBligBoy a întrebat:

Fac handbal si sunt dreptaci. Imi doresc forte mult sa ma fac stangaci!
cum as putea sa ma fac stangaci sau macar sa arunci bine cu mana stanga

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Este nevoie de multa munca doar cu mina stinga, doar pentru a ajunge a egala mina dreapta. E ca si cum ai incerca sa desenezi avind creionul in gura (eu stiu o persoana care deseneaza cu gura, si deseneaza bine, dupa ani de exercitii). Daca esti dreptaci, intotdeauna dreapta va lucra mai bine si mai sigur, cu sitnga, oricit de mult vei exersa, tot va exista riscul de a face greseli, pentru ca creierul tau este asa format. Doar cei ce sunt ambidecstri (cei ce pot folosi orice mina pentru orice activitate), ceea ce rar gasesti, mai pot sa schimbe situatia, insa si aceea, cu mult antrenament. Eu sunt un ambidextru, si nu am sa uit acel timp cind, facind volei de performanta, exerxam atacul cu mina dreapta pina ce antrenorul a vazut ca de fapt eu arunc mingea cu mian stinga, ca mai apoi sa imi ceara sa fac atacul cu stinga. Nu a fost deloc usor sa ma obisnuiesc, desi sunt ambidextru, si pot schimba partea de lucru mai usor ca altii, pentru ca asa e natura mea. Insa natura ta de dreptaci, face aproape imposibila folosirea miinii stingi, asta daca te referi la performanta, ceea ce presupune a face cit mai putine greseli.

5 răspunsuri:
| PeAfara a răspuns:

Cam greu de realizat acest lucru.Îţi trebuie multă răbdare şi mult exerciţiu. Încearcă să faci din ce în ce mai multe lucruri cu mâna stângă
Îţi urez baftă!

| Cheloo20cmRecords a răspuns:

Leaga-ti mana dreapta la spate si exerseaza cu cea stanga incet incet o sa te inveti cu cea stanga

| dudu99 a răspuns:

Pai...si eu fac handbal de 4 ani, sunt dreptaci, si am invatat sa dau si cu stanga pase si chiar sa dau la poarta. ca sa poti sa dai si cu mana stanga lapoarta trebuie sa faci miscarea coroct:sa duci bratul in spate, si stii tu restul, si ai sa reusesti! evident ca nu o sa dai la fel de bine cu stanga!

| DuuDu_DuDu_1998 a răspuns:

Faci mult mult exercitiu cu mana stanga de ex. ia un caiet si incearca sa scrii propoziti ....pana iti intra in sange...eu sunt ambidecstri si e foarte bine sa umblii cu ambele maini

| andreutza_7494 a răspuns:

Hei eu sunt stangace si joc handbal si la fel ca tine mi-am dorit sa devin dreptace.cu mult exercitiu si cu eforturi am reusit.trebuie sa incepi incet incet si pe parcurs o sa vezi ca o sa reusesti sa arunci la poarta si chiar sa marchezi dar totul cu mult exercitiu