| Marceltst a întrebat:

Locuiesc in Suedia si am strans 10.000 Euro. Am invatat limba suedeza si as vrea sa imi deschid o firma de constructii, dar nu as vrea sa o deschid in Suedia.
Pot deschide o firma in Romania si sa lucrez in Suedia cu ia?
Cum se procedeaza sa imi deschid o firma, de ce acte am nevoie?
Credeti ca imi ajung bani sa deschid firma?
La firma o sa lucreze doar personal Roman. In acei bani vreau sa cumpar si o duba (2.000 Euro) si echipament, scule etc. O sa incep cu 4 angajati si cu mine. Salari de inceput de 1300 Euro pentru angajati.
Va rog seriozitate in raspunsuri.

Dau funda...

Răspuns Câştigător
| Johny_George_1997 a răspuns:

Merge deschis cu 10 000 de euro dar nu o sa fie indeajuns..cu bani asti a...o poti doar deschide pentru ca contabilul si toata hartia ce trebuie facuta o sa te ajunga destul de mult... o sa iti trebuiasca sa ai un sediu pentru companie. daca nu ai un apartament casa/camera libera atunci trebuie sa inchiriezi ceea ce costa alti bani. cum deja ai cheltuit 7000(inclusiv duba si scule) iti mai raman 4 angajati de platit si cu 3000 fiecare a cate 1300 nu o sa iti ajunga in nici un caz. daca vrei sa incepi o companie eu zic sa o faci cu un impruumut bancar sau sa mai lucrezi un an doi sa mai pui macar 10 000/15 000 pe langa astia care ii ai. dupa ce deschizi compania primele 4-5 luni nu prea o sa ai castig cu compania si trebuie sa ai bani deoparte ca sa poti plati angajati pana o sa ajungi sa ai un castig destul de bun incat sa poti iesi pe plus..de in final parerea mea este sa mai strangi niste bani ca sa ai un succes mai garantat cu niste bani in plus si apoi sa te gandesti exact ce companie vrei pe ce te bagi daca o sa ai contracte care sa inceapa sa iti aduca venit. tinand cont ca ai spus ca vrei duba si scule ma gandesc ca vrei in constructii gen. inainte sa investesti in companie intereseaza-te vezi sa ai de unde lua lucrari si as cum ai deschis compania sa pot incepe munca sa nu stai degeaba.

1 răspuns:
| AvrilLivigne a răspuns:

Pentru ați deschide firma în România trebuie să ai o locuință, cameră sau să o închiriezi ca să fie sediul firmei. Ai nevoie de un contract pe care îl faci tu cu clienții tai care să cuprindă obiectul de activitate prestata de firmă și costul, etc. Ai nevoie de contabil care să îți contabilizeze profitul, cheltuielile, administrator care poți fi tu și alți angajați care sunt muncitorii necalificați. Și altele...