| Viitorulapropiat a întrebat:

Salut..nu stiu ce sa aleg dintre cariera de militar si cea de politist.Care functie e mai avantajoasa? Pe care a-ti alege-o voi? As dori sa stiu si dezavantajele/avantajele acestor meserii.
Dau funda pentru cel mai indetaliat raspuns.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am ales cariera militara si nu-mi pare rau. Acum ar fi si prea tarziu dar m-am simtit bine in armata si respectat. Cariera politista este mai libera, mai spre civili. Nu te pot sfatui sa alegi una sau alta deoarece nu-ti stiu firea si inclinatiile. Avantajele si dezavantajele sunt cam la fel la ambele meserii. La armata nu prea ai cum sa castigi din ciubucuri. In politie, da. In armata ai salariul mai mic la echivalent grad-functie-vechime. In schimb poti castiga mai mult in misiunile internationale dar care sunt si periculoase.

3 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Chiar crezi c-o sa ajungi una din ele?

| Claudiu1905 a răspuns:

Militar, funda! thumbs up

| TCosminn a răspuns:

Personal, nu as alege niciuna. Daca vrei functii, doar functii, e cale lunga si anevoioasa si nu merita efortul. Daca vrei sa-ti slujesti tara, o poti face il multe alte feluri. Daca asta chiar iti doresti tu nu ai nevoie de pareri, fa ce iti place, ori sa iti slujesti tara in fiecare zi ca politist, ori doar la nevoie ca militar. Consider ca niciuna dintre alegeri nu mai este de actualitate, razboaiele nu mai sunt militare si politia e mult corupta, multi experti si nevoiasi in trafic... Godina e un caz exceptional. Un mic sfat personal: Orice alegi, crede ca e alegerea buna si nu regreta!