| DDUCKX a întrebat:

Salut happy! Stie cineva care este faza cu examenul cambridge pentru liceu?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

Nu exista `examenul cambridge pentru liceu` ci simplu examen cambridge. Te ajuta daca vei vrea la un moment dat sa lucrezi in strainatate intr-o tara unde se vorbeste engleza, te poate ajuta si sa aplici la unele facultati atat in tara cat si-n exterior. (in tara la cele bazate pe aceasta limba)
Te scapa si la bac de competentele de limba daca iei macar C la Cambridge care se echivaleaza cu B2 la bac (sau nota 10 mai pe inteles)

2 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Cambridge-ul te scapa de multa munca in plus la bac. Daca il dai ai scapat de competente si ai mai ramas doar cu bacul in sine. Daca devi si olimpic national poti sa scapi si de admiterea la o anumita facultate si nu va trebui sa dai decat bacul.

| Nevroza a răspuns:

Daca dai Cambrige-ul nu trebuie sa mai dai competentele pentru bac, esti scutit si nota respectiva va aparea pe diploma.