| anonim_4396 a întrebat:

Studiez la bilingv engleza, iar anul viitor vreau sa dau examenul Cambridge si nu stiu ce nivel sa aleg: FCE sau CAE.Care este mai folositor?

As dori sa-mi spuneti mai multe despre acest examen, cei care l-ati sustinut deja.

Fundita celui mai detaliat raspuns! Mersi!

3 răspunsuri:
| Cat a răspuns:

Buna! Presupun ca esti la liceu si iti doresti sa dai examenul Cambridge. In aceasta situatie, FCE e un nivel prea slab pentru tine si in plus, nu e acceptat la inscrierea la universitatile din afara, de exemplu. Ar trebui sa tintesti catre CAE sau CPE.

| Pure.Sunshine a răspuns:

FCE este mai usor decat CAE, dar nu e prea folositor. Nicio facultate din strainatate nu il ia in considerare si nu te scuteste de bac-ul la engleza, precum CAE-ul.
Este alegerea ta, insa nu are rost sa arunci banii pe fereastra.

| andrul a răspuns:

Buna!
1.Ar trebui sa dai examenul pe care ti-l sugereaza profesorul(cel pe care il considera profesorulca ai fi pregatit sa il sustii)
2.Ambele sunt folositoare in viitor mai ales daca vrei sa aplici la o universitate din afara in care se cere sa ai diploma de Cambridge(daca le dai pe amandoua nu e nicio problema pentru ca astfel prin notele obtinute la cele 2 arati ca ai progresat ex.la fce ai luat cu nota csi la cae cu nota a, in momentul in care depui cererea la universitate cei de acolo vor aprecia faptul ca la un examen mai greu ca si cae ai luat note mai mari decat la unul mai simplu ca fce)
3. Examenul are 3 parti-una orala in care trebuie sa te prezinti, sa raspunzi la niste intrebari si sa mai si discuti cu colegul tau(pentru ca sunteti 2 la aceasta proba), o proba de gramatica si una de scriere(writing )in care trebui sa faci o cumpunere sau ceva de genul.
Binenteles ca fiecare examen are particularitatile lui si la cae e mai greu dar daca ai materiale corespunzatoare de pe care sa lucrezi si ai si un meditator bun treci cu usurinta.